Kolíkovej kladivo na čarodejnice

Iniciatíva ministerky Kolíkovej trestať väzením každého, kto „rozširuje nepravdivú informáciu, spôsobilú vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva, ohroziť životy alebo zdravie ľudí alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu“ je ďalším príkladom konania, keď nápady politikov predbiehajú rozum.

13.01.2022 14:00
debata (9)

Ak by takýto zákon prešiel, musela by ministerka na dobu 4 až 10 rokov, ako znie trestná sadzba návrhu, pozatvárať polovicu zástupcov konzervatívnych kruhov. Informácia pána Štefana Harabina o tom, že na bratislavských benzínkach sú v tankovacích pištoliach nastražené ihly infikované HIV musela časť obyvateľstva istotne vážne znepokojiť. Ale nemenej aj tvrdenia pani Jany Tutkovej o svetovláde Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá kvôli ziskom Billa Gatesa diktuje svetovým politikom a našim vedcom, ako majú vyzerať pandemické opatrenia.

Aký účel, ako vyvolať vážne neopodstatnené znepokojenie mali výroky gréckokatolíckeho vladyku „o odoberaní detí“ a „navádzaní na neviazaný sexuálny život“, ku ktorému mala viesť neúčasť veriacich na tzv. referende o rodine? Konferenciu biskupov Slovenska by asi neminul trest za to, že tieto nepravdivé informácie šírila na svojich stránkach. Nemajú na závažné otázky spoločenského významu takisto negatívny vplyv výroky analytika Jána Baránka o Európskej únii ako „šialenom spolku, realizujúcom Hitlerov a Napoleonov sen“, či o pápežovi, ktorý je pod vplyvom marxizmu?

Ministerkino kladivo na čarodejnice by sa však nezastavilo len tu. Trest za opakované šírenie znepokojujúcich nepravdivých informácií by postihol aj Richarda Sulíka, ktorý sa o migrantoch vyjadril ako o „votrelcoch, domáhajúcich sa vstupu do EÚ so zbraňami v rukách“. Podobne i poplašné správy Borisa Kollára rečniaceho „o komplote Európskej únie“ a „príživníkoch, ktorí sem idú vycucať sociálny systém“.

Kolíkovej ide o to pod hrozbou väzenia zastrašiť zmätených a zradených ľudí, neveriacich vláde, ktorej je súčasťou, a tak opakujú výstredné názory zastupiteľov.

A čo dlhodobé strašenie inštitútu INESS v médiách o negatívnom vplyve zvyšovania minimálnej mzdy na zamestnanosť? Táto mzda síce desať rokov rastie, no nezamestnanosť za tú dobu klesla na historické minimá. Nejde teda zo strany INESS o zámerné vyvolávanie vážneho znepokojenia v spoločensky dôležitej téme? Alebo pre nás platy nemajú spoločenský význam?

Nebudeme však naivne predpokladať, že pani Kolíková chce zapichnúť kolík do srdca svojich kolegov, ktorí si nedávajú servítku pred ústa a nedbalo prezentujú nezmysly, ktoré vo verejnosti vyvolávajú strach a vedú k šíreniu nenávisti v spoločnosti. Skôr jej ide o to pod hrozbou väzenia zastrašiť zmätených a zradených ľudí, neveriacich vláde, ktorej je súčasťou, a tak opakujú výstredné názory zastupiteľov.

Ak by sa naozaj chcela zamyslieť nad tým, čo stojí za šírením dezinformácií a falošných správ medzi verejnosťou, mala by si prečítať o kauze Facebook Papers. Bývalá zamestnankyňa megakorporácie v nej prišla s odhalením, že najväčšia sociálna sieť si je na základe vlastného výskumu dobre vedomá negatívneho vplyvu na rozdeľovanie spoločnosti. Svoje mechanizmy výberu správ (algoritmy) však neupraví, pretože by tak prišla o zisky.

Užívateľom sú na Facebooku prednostne zobrazované rozporuplné a emocionálne nabité správy, vyvolávajúce interakcie. Ich cieľom je zabezpečiť, aby na stránkach trávili na čo najviac času, a klikali na viac reklám, z ktorých má Facebook profit. Nečudo, že správam o škodlivosti očkovania, sprisahaniach a falošným správam sa dostáva toľko pozornosti. Krmivom platformy sú ľudské emócie a obavy, s ktorými sa Facebook zahráva. Zakáže ho Kolíková?

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #hoax #Mária Kolíková #šírenie nepravdivej informácie