Ak by takýto zákon prešiel, musela by ministerka na dobu 4 až 10 rokov, ako znie trestná sadzba návrhu, pozatvárať polovicu zástupcov konzervatívnych kruhov. Informácia pána Štefana Harabina o tom, že na bratislavských benzínkach sú v tankovacích pištoliach nastražené ihly infikované HIV musela časť obyvateľstva istotne vážne znepokojiť. Ale nemenej aj tvrdenia pani Jany Tutkovej o svetovláde Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá kvôli ziskom Billa Gatesa diktuje svetovým politikom a našim vedcom, ako majú vyzerať pandemické opatrenia.
Aký účel, ako vyvolať vážne neopodstatnené znepokojenie mali výroky gréckokatolíckeho vladyku „o odoberaní detí“ a „navádzaní na neviazaný sexuálny život“, ku ktorému mala viesť neúčasť veriacich na tzv. referende o rodine? Konferenciu biskupov Slovenska by asi neminul trest za to, že tieto nepravdivé informácie šírila na svojich stránkach. Nemajú na závažné otázky spoločenského významu takisto negatívny vplyv výroky analytika Jána Baránka o Európskej únii ako „šialenom spolku, realizujúcom Hitlerov a Napoleonov sen“, či o pápežovi, ktorý je pod vplyvom marxizmu?
Ministerkino kladivo na čarodejnice by sa však nezastavilo len tu. Trest za opakované šírenie znepokojujúcich nepravdivých informácií by postihol aj Richarda Sulíka, ktorý sa o migrantoch vyjadril ako o „votrelcoch, domáhajúcich sa vstupu do EÚ so zbraňami v rukách“. Podobne i poplašné správy Borisa Kollára rečniaceho „o komplote Európskej únie“ a „príživníkoch, ktorí sem idú vycucať sociálny systém“.
Kolíkovej ide o to pod hrozbou väzenia zastrašiť zmätených a zradených ľudí, neveriacich vláde, ktorej je súčasťou, a tak opakujú výstredné názory zastupiteľov.
A čo dlhodobé strašenie inštitútu INESS v médiách o negatívnom vplyve zvyšovania minimálnej mzdy na zamestnanosť? Táto mzda síce desať rokov rastie, no nezamestnanosť za tú dobu klesla na historické minimá. Nejde teda zo strany INESS o zámerné vyvolávanie vážneho znepokojenia v spoločensky dôležitej téme? Alebo pre nás platy nemajú spoločenský význam?
Nebudeme však naivne predpokladať, že pani Kolíková chce zapichnúť kolík do srdca svojich kolegov, ktorí si nedávajú servítku pred ústa a nedbalo prezentujú nezmysly, ktoré vo verejnosti vyvolávajú strach a vedú k šíreniu nenávisti v spoločnosti. Skôr jej ide o to pod hrozbou väzenia zastrašiť zmätených a zradených ľudí, neveriacich vláde, ktorej je súčasťou, a tak opakujú výstredné názory zastupiteľov.
Ak by sa naozaj chcela zamyslieť nad tým, čo stojí za šírením dezinformácií a falošných správ medzi verejnosťou, mala by si prečítať o kauze Facebook Papers. Bývalá zamestnankyňa megakorporácie v nej prišla s odhalením, že najväčšia sociálna sieť si je na základe vlastného výskumu dobre vedomá negatívneho vplyvu na rozdeľovanie spoločnosti. Svoje mechanizmy výberu správ (algoritmy) však neupraví, pretože by tak prišla o zisky.
Užívateľom sú na Facebooku prednostne zobrazované rozporuplné a emocionálne nabité správy, vyvolávajúce interakcie. Ich cieľom je zabezpečiť, aby na stránkach trávili na čo najviac času, a klikali na viac reklám, z ktorých má Facebook profit. Nečudo, že správam o škodlivosti očkovania, sprisahaniach a falošným správam sa dostáva toľko pozornosti. Krmivom platformy sú ľudské emócie a obavy, s ktorými sa Facebook zahráva. Zakáže ho Kolíková?