Prípad tým zrušil mnohé reštriktívne federálne a štátne zákony a podnietil prebiehajúcu diskusiu o tom, či alebo do akej miery by mala byť interrupcia legálna, kto by mal rozhodovať o jej legálnosti a aká by mala byť úloha morálnych a náboženských názorov v tejto otázke osobitne, ale i v politickej sfére ako takej.
Prelomové rozhodnutie Roe vs. Wade sa udialo v čase a kontexte tzv. druhej vlny feministického hnutia v 60. a 70. rokoch minulého storočia, ktorá v USA aj v Európe priniesla revolučné zmeny v postavení žien v spoločnosti, ale i v súkromnom živote. Nie náhodou bol jeden z ústredných motívov „Osobné je politické“. Nie je totiž nič osobnejšie, ako je zasahovanie do najintímnejších rozhodnutí ženy o čase a počte detí, ktoré chce alebo nechce porodiť. A máločo je politicky výbušnejšia agenda ako právo na prístup k legálnej interrupcii. Tak v USA, ako aj na Slovensku. Konzervatívne politické a náboženské sily považujú túto tému za svoj „svätý grál“, ktorým sa snažia presadzovať svoje videnie sveta a ovládať životy žien. Na druhej strane je otázka právnej úpravy interrupcií považovaná aj za akýsi lakmusový papierik náboženskej slobody a sekularizmu v danej krajine.
Otázka právnej úpravy interrupcií je považovaná aj za akýsi lakmusový papierik náboženskej slobody a sekularizmu v danej krajine.
V USA je päť desaťročí zjavná neúnavná snaha republikánov zvrátiť rozhodnutie Roe vs. Wade tak, aby mohli federálne štáty pod ich vládou zakázať alebo aspoň znemožniť prístup žien k interrupciám. Pokusy sa dejú tak na legislatívnej úrovni, napr. stanovením nereálneho termínu na vykonanie interrupcie do času znateľnej odozvy srdca plodu, vykonávaním výhrady vo svedomí alebo šikanovaním nemocníc a gynekológov, ktorí majú ešte odvahu tieto zákroky vykonávať. Názory potenciálnych nominantov z radov sudcov a sudkýň na uvoľnené miesta na Najvyššom súde na otázku interrupcií sú jedným z rozhodujúcich faktorov pre ich podporu zo strany republikánov alebo demokratov.
Zdá sa, že nakoniec sa to republikánom podarí. Na verejnosť prenikli informácie, že prelomové rozhodnutie o zrušení iného prelomového rozhodnutia je už napísané. Bude zaujímavé sledovať, akými právnymi kľučkami dospejú sudcovia k názoru, že ženy právo na súkromie nemajú. A to v dobe, keď je postavenie žien podstatne odlišné a ich rovnoprávnosť si už nedovolí nikto príčetný spochybniť. Podľa všetkého sa Najvyšší súd, v ktorom dominujú konzervatívni sudcovia, bude snažiť vrátiť rozhodovanie o právnom statuse interrupcií na úroveň volených orgánov, najmä federálnych vlád. V takom prípade sa takmer v polovici štátov USA stanú interrupcie buď nelegálnymi, alebo veľmi ťažko dostupnými. A doplatia na to – ako inak vždy – tie najchudobnejšie ženy, prevažne afroamerického a hispánskeho pôvodu, ktoré nemajú prostriedky na interrupčnú turistiku a často ani na antikoncepciu. Obdobie anjeličkárok a ohrozeného zdravia sa vráti na úroveň spred pol storočia.
Určitú nádej ženám dáva vyjadrenie demokratického prezidenta Joea Bidena o záruke prístupu k legálnym interrupciám. To sa však s ďalšou republikánskou vládou môže ľahko zmeniť a nekonečný kolotoč právnych zmien, ktorému rozhodnutie Roe vs. Wade účinne bránilo, bude dominovať americkým volebným kampaniam na dlhé roky. A ochrana života sa namiesto otázky regulácií zbraní sústredí na reguláciu potratov. Pretože niektoré kruhy zaujíma ochrana života iba dovtedy, kým tento neuzrie svetlo sveta.