Čierna budúcnosť menšiny

13.08.2009 11:27
Rómovia
Ilustračné foto Autor:

Ticho. Pred búrkou, po nej a najskôr aj medzi. Ale hlavne ticho! Je až neuveriteľné, s akou pravidelnosťou dokážu konflikty a problémy spojené s rómskou menšinou vyvolať vášne, brutalitu a hlúpe návrhy politikov (tentoraz prekvapujúco exminister vnútra Palko)... Len nikdy nie odbornú diskusiu, ktorá by náhodou viedla aj k riešeniam.

A tak je pár dní po protestoch v Šarišských Michaľanoch opäť ticho. Fakt, že Slovensko nie je jedinou krajinou s problémami s rómskou menšinou, vidí už aj slepý. Treba preto predpokladať, že vládna moc, ktorá má riešenie hľadať, sa pri svojom úsilí obzerá po inšpirácii aj za hranicami vlastného pieskoviska. No dobre, relatívne úspešných projektov nie je na rozdávanie, ale existujú (napr. v holandskom Nieuwegeine). Kde je teda problém? Opakovať donekonečna, že kľúč je vo vzdelaní, podpore a osobnom prístupe, je až trápne.

Vláda sa môže oháňať tým, že problém rieši. Že na to má podpredsedu a občas aj splnomocnenca. Pravda je, že len vymenovanie rôznych stratégií a koncepcií by asi vyplnilo miesto tohto článku. Načo je to však všetko dobré, ak nie sú výsledky? Prečo sa ani dvadsať rokov po páde komunizmu problémy Rómov akosi nezmenšujú? Prečo má obyčajný človek pocit, že zodpovední tam hore nič konkrétne nerobia?

Veľa otázok a namiesto odpovedí… ticho. Sem-tam nejaké gesto, vyhlásenie. Raz za čas cirkus s „náckami“ a tvrdými mužmi zákona. Žiadne praktické kroky, zlepšenie alebo aspoň pokus. Cyklus, ktorý sa pravidelne opakuje, vyvoláva silný pocit, že rómske problémy (nielen súčasným) politikom vlastne vyhovujú. Jedni získavajú body extrémistickými rečami namierenými proti „spoluobčanom“. Iní si zasa zlepšujú skóre bojovaním proti tým extrémistom, hoci podobný kvietok im kvitne vo vlastnej záhradke. Napokon kúpa chudobného a nevzdelaného hlasu stojí nepomerne menej (pivo a guláš v predvolebný večer) ako napríklad toho dôchodcovského (trinásty dôchodok). Navyše pravdepodobné a zároveň najsmutnejšie je, že priznať snahu skutočne pomáhať Rómom môže znamenať stratu voličskej podpory tých ostatných.

Podpredseda vlády pre národnostné menšiny Dušan Čaplovič navštívi Spiš. Nie preto, že v oblasti je najviac rómskych osád na Slovensku, ale aby slávnostne otvoril obchodné centrum. To nie je vtip na záver! Bohužiaľ… Centrum má však údajne v tejto ťažkej dobe poskytnúť 400 až 600 pracovných miest, vysvetľuje kancelária Čaploviča. Natíska sa teda otázka, koľko z nich sa ujde Rómom, pán vicepremiér?

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku