Je po voľbách, zvyknite si!

Pravicové strany po parlamentných voľbách hľadajú spoločnú reč v duchu: čo politiku rozdeľuje, moc spojuje. Prijali tézy pre programové vyhlásenie, rozdelili si posty v exekutíve. Na pleciach vládnej politiky však nie je iba zodpovednosť za súdržnosť koalície, ale najmä za vývoj spoločnosti a predovšetkým rešpektovania demokracie.

01.07.2010 09:45
debata (78)

Podľa skutkov poznáte ich. Politikov podľa konkrétnych činov v minulosti i v prítomnosti. U politikov vyznávajúcich demokraciu je to najmä schopnosť akceptovať opozíciu a v principiálnych záležitostiach rešpektovať kontinuitu. Lenže, pravicové strany sa už na začiatku spolupráce vydali na cestu pošliapavania politického dialógu a deformácie politickej kultúry. Napriek tomu, že ich majú plné ústa. Inak sa nedajú zdôvodniť ich povolebné prejavy a skutky. Odmietnutie stretnutia s víťazom parlamentných volieb, s lídrom strany, ktorá sa teší viac ako tretinovej dôvere voličov, je prejavom elementárnej neslušnosti, zakomplexovanosti a zlyhania politickej kultúry. Nie je to akt neslušného konania u predsedu parlamentného nováčika, ktorý pre český denník po voľbách uviedol, že Robert Fico patrí do kriminálu?

Pravicoví lídri čoraz viac presviedčajú o tom, že si brúsia dlhé nože na povestnú noc. Avizujú výmenu členov mediálnych rád, čím popierajú demokratickú voľbu v parlamente na zvolené obdobie. Uvažujú o personálnych čistkách z noci na ráno aj v oblastiach, kde treba akceptovať autonómnosť a predovšetkým zákony. Nuž, a preto chcú zákony rýchlo účelovo a zacielene meniť. Opozícii ponúkajú výbory, berte, lebo tak sme sa my „demokraticky“ rozhodli. A o predsedovi parlamentu ani nesnívajte, aj keď ste výrazne najsilnejšou parlamentnou stranou. To, čo je tradičné vo vyspelých demokraciách, na ktoré sa neprestajne odvolávajú, svojimi činmi popierajú, so slovami: Zvyknite si! Jednoducho robia presne to, čo oslabuje demokraciu, paralyzuje a destabilizuje spoločnosť, vytvára nedôveru voči politikom a politike.

Ľudia si nezaslúžia ich hru na demokraciu. Predstieranie úsmevov a dobrých skutkov pred kamerami nestačí. Omnoho dôležitejšie sú skutky. Nehovorme preto o politikoch a neskloňujme nijaké strany. Dôležitejšie sú spôsoby politickej kultúry, a tie sú teraz mimo demokracie, mimo slušných ľudí. Odrazom krehkej politickej väčšiny sú príkre rozhodnutia. Nová politická garnitúra, vysiela veľmi zlé signály, po ktorých sa demokracia dostáva na okraj politickej priepasti. Verím však, že politické mlyny budú mlieť spravodlivo a po zásluhe „ocenia“ antidemokratické prejavy a do našej spoločnosti sa vráti stabilita, solidarita, spravodlivosť a demokracia. Priestor na dôstojnú výmenu názorov, na prítomnosť a budúcnosť našej spoločnosti. Medzi vládou a parlamentom, koalíciou a opozíciou, politikmi a občanmi.

78 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy