Poradenský Klondike

17.09.2010 17:16

Je to tak trochu príbeh Dr. Jekylla a pána Hyda. Nadácia F. A. Hayeka má za cieľ šírenie liberálnych myšlienok. Čiže produkuje propagandu s motívom "štát je zlý". Činitelia nadácie si pritom už roky dobre žijú – z peňazí daňových poplatníkov.

Ivan Švejna istý čas riadil uplatňovanie nepodarenej dôchodkovej reformy. Ďalší člen vedenia Martin Chren si ako jeho poradca urobil výlet do Čile. Aby sa mohol za peniaze daňových poplatníkov oboznámiť s čilským dôchodkovým systémom. Neskôr chodil Slovensko reprezentovať do Bruselu na stretnutia Hospodárskeho a sociálneho výboru (poradného orgánu EÚ).

Dnes je štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva. Švejna má rovnakú funkciu na ministerstve dopravy. „Hayekovci“ zároveň zarábali na projektoch platených Európskym sociálnym fondom. A slovenskou vládou. Väčšinu týchto činností pokrýva pán Hyde – firma Hayek Consulting. Tá je ešte menej transparentná ako samotná nadácia, ktorá nezverejňuje ani to, ako je financovaná.

Čerešničkou na torte je projekt programového rozpočtovania obcí. Podnikaví liberáli naň od Počiatkovho ministerstva dostali závratných 1,4 milióna eur. Na porovnanie, v rámci lukratívnych výskumných projektov platených EÚ za takúto sumu roky pracujú desiatky ľudí. A výstupy sa dôsledne zverejňujú. Naopak, nad projektom „hayekovcov“ visia veľké otázniky. Napríklad nad webovou stránkou, ktorá obsahuje základné informácie o projekte. Stála 57-tisíc eur. Systém rozpočtovania obcí sa pritom ide legislatívne prerábať.

Zhodou okolností vlani skupina interných pracovníkov ministerstva financií zachránila pre štát len za rok asi 350 miliónov eur. Prehodnotili systém štátnych doplatkov za lieky. Na úkor ziskov farmaceutických firiem. Urobili to za svoje bežné platy.

Poradenské služby sa v posledných rokoch stali prominentnou časťou verejného sektora všade na svete. Problémom je občasná úzkoprsosť zamerania skupín expertov. Produkujú odporúčania bez ohľadu na širšie súvislosti alebo dlhodobú efektívnosť. Napríklad vo Veľkej Británii na sklonku labouristickej vlády v odbornej verejnosti silneli hlasy proti sústavným úpravám verejného sektora. Veľa rád, aj dobre mienených, môže viesť k chaosu.

Na druhej strane, ak sa na základe vládnej objednávky buduje inteligentná diskusia, aj zdanlivý samoúčel môže mať zmysel. Štát si určite musí vychovávať analytické kapacity, štedro investovať do ľudí, ktorí sú odborne zdatní a pre štát dlhodobo pracujú. To sa na Slovensku kruto zanedbáva. Naopak, zarába ten, kto je dostatočne drzý. Vrcholom boli zmluvy, ktoré samy so sebou uzatvorili bývalá ministerka práce Viera Tomanová a jej štátna tajomníčka Emília Kršíková.

Príkladom im išiel vtedajší premiér Robert Fico. Z rezervy predsedu vlády štedro sponzoroval modelku a obhajoval ju ako „špičkovú športovkyňu“. Možno šikovnej zlatokopke iba naletel. Športovci, ktorí skutočne drú, sa len s úžasom pozerali, ako sa drzosť oplatí. Prečo by to malo byť iné v poradenstve?

Nuž tak. Pre niekoho bordel, pre niekoho Klondike.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku