Revolučný obrat sa nekoná

Až dosiaľ Vatikán zakazoval akýkoľvek spôsob antikoncepcie, okrem sexuálnej abstinencie, i to aj vtedy, ak išlo o zábranu pohlavne prenosných chorôb. V marci 2009 pápež Benedikt XVI. vyvolal svetový protest, keď pred novinármi v lietadle na ceste do Afriky vyhlásil, že "rozdávanie kondómov problém aidsu len zhorší".

26.11.2010 18:43
debata (2)

V týchto dňoch vychádza kniha jeho rozhovorov s nemeckým publicistom Petrom Seewaldom Svetlo sveta, v ktorej sa dočítame, že v určitých prípadoch môže byť používanie prezervatívov oprávnené.

Na Seewaldovu vyzývavú otázku, či nie je „šialenstvom“ zakazovať používanie kondómov populácii, vystavenej veľkému zdravotnému riziku ako napríklad v Afrike, pápež prekvapujúce odpovedal: „Samozrejme ich nepovažujem za skutočné alebo morálne riešenie situácie, ale v niektorých prípadoch, napríklad pri úmysle znížiť riziko infekcie, to predsa len môže byť prvý krok na inej, ľudskejšej ceste prežívania sexuality.“

Iste, prežívame prekvapujúci obrat v postoji cirkvi a pápeža, podľa ktorého prezervatívy problém aidsu zhoršujú. Cirkev totiž dlhodobo odmieta kondómy, pretože sú formou umelej antikoncepcie. Učenie cirkvi o absolútnom zákaze antikoncepcie predchádzalo objavu infekcie HIV a až veľké rozšírenie aidsu vyvolalo otázku, či sa kondómy smú používať na prevenciu prenosu tohto vírusu. Odpoveď morálnych teológov znela: „Úmysly predchádzať prenosu vírusu a predchádzať antikoncepcii sú úplne rozličného morálneho druhu.“

Iba raz, v 60. rokoch minulého storočia, Vatikán pripustil používanie antikoncepčných piluliek mníškam, ktorým hrozilo v Kongu znásilnenie vládnymi a povstaleckými vojakmi. A to na základe úvahy, že antikoncepcia je menšie zlo ako tehotnosť mníšok.

Niektorí komentátori sa tešia, že súčasný pápež prejavil schopnosť učiť sa. O tom sa dá pochybovať. Mnohí Nemci mu totiž vyčítajú, že zakazuje kňazom hovoriť s tínedžermi o potratoch a že v roku 2003 zakázal spoločné prijímanie nemeckých katolíkov a luteránov. Neberie do úvahy manželské páry, kde je jeden z manželov infikovaný vírusom HIV. Aj cirkevní hodnostári volajú po povolení „ochrany“ pre monogamné manželstvá, aby sa chránil neinfikovaný partner.

Iní vítajú pápežovo vyhlásenie, že pripúšťa použitie kondómu v určitých prípadoch, no mrzí ich, že zdôrazňuje, že je to len za zvláštnych okolností. Nepochopil, že HIV môže postihnúť všetkých, čo majú sex, bez ohľadu na to, kto sú a s kým ho majú. Keďže sa cirkvi nepodarilo presvedčiť ľudí o svojich morálnych hodnotách a praktizovať abstinenciu, mala by urobiť najlepší najbližší možný krok – radiť im používať kondóm.

Samozrejme, už sa ozval aj evanjelikálny pastor z Ugandy berúci Bibliu doslovne, ktorý pápežovi vyčíta, že nečíta knihu kníh: „Činy gejov sú vždy zlé a nesmú sa diať!“

Triezvi pozorovatelia zaznamenali, že hovorca Vatikánu Federico Lombardi varuje veriacich, aby nepovažovali pápežove slová za „revolučný obrat“. Nuž, takí naivní naozaj nie sme. Rovnako ako on sme si vedomí, že tento malý ústupok by mohol viesť k úplnému kolapsu celého učenia katolíckej cirkvi o antikoncepcii. A to si Vatikán v nijakom prípade nemôže dovoliť.

2 debata chyba