VLADIMÍR BAČIŠIN: Súčasná dominujúca ideológia v Ruskej federácii má korene v ruskom impériu a nástupníckych štátoch. Vychádza z dvoch pojmov - „suverénna demokracia“ a "ruský svet“.
STANISLAVA CHROBÁKOVÁ REPAR: Logika uvažovania je tu zrejmá: zavesme všetko na internet, zjednodušme príslušné postupy, pritiahnime masy – a tešme sa, že sme.
PETER WEISS: To, že sme si ani 30 rokov po prijatí Deklarácie o zvrchovanosti nepripomínali na podujatí, ktoré by zorganizoval ústredný štátny orgán je svedectvom vzťahu súčasnej vládnucej garnitúry k tradíciám našej štátnosti.
SILVIA PORUBÄNOVÁ: Dôstojnosť v prípade rodín neznamená len legitímnu snahu a odstraňovanie do neba volajúcich rozdielov.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: V krajinách EÚ najviac postihnutými dosahmi sankcií a odvetnými opatreniami hrozí nárast nepokojov.
DAMAS GRUSKA: Cesta do budúcnosti nevedie autom. Ani novou automobilkou.
PETER MIHÓK: Medzi deliace čiary na Slovensku, bohužiaľ, patria aj medzigeneračné vzťahy, ktoré často stavajú proti sebe mladých a starých.
ADAM ŠUMICHRAST: V USA funguje kultúrno-politické prostredie, ktoré umožňuje otvorene nepriateľské aktivity proti odborom, aké si v EÚ nevieme predstaviť.
JOZEF LENČ: Emoční populisti bytostne potrebujú nepriateľa. Niekoho, na koho chrbte sa vyvezú k moci. Niekoho, kým môžu neprestajne strašiť.
BORIS ZALA: To, čo robí Putin, nie je nijakou „východnou“ mentalitou. Naopak, je to naša vlastná tradícia. Ale tá, s ktorou sa Európa od ukončenia druhej svetovej vojny usiluje rozlúčiť!
Brutalitu, ktorú pácha Rusko na Ukrajine, môžeme sledovať vďaka odvážnym novinárom a fotografom. Tí nás informujú na úkor svojej bezpečnosti. To nám pripomína potrebu chrániť ich.
PATRIK EICHLER: Prezidentské voľby v Českej republike sa uskutočnia začiatkom roka 2023. Prvé kolo vyhlásil predseda Senátu pred niekoľkými dňami na 13. a 14. januára. Druhé kolo sa uskutoční o dva týždne neskôr.
TOMÁŠ BEŇUŠKA: Inštitút neutrality je veľmi vratký a zložitý medzinárodnoprávny koncept esenciálne založený na dôvere
PETER WEISS: Zuzana Čaputová síce hovorí o nebezpečenstve spoločenskej polarizácie, ale sama sa stala jedným z jej hlavných zdrojov.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: V Kocúrkove Jána Chalupku hlúpi vládnu múdrym. Na začiatku jeho hry je motto: „Čo sa smeješ? Reč je o tebe.“ Aktuálnejšie v pluráli: Čo sa smejete? Reč je o nás!
ADAM ŠUMICHRAST: Pred časom sa konal 11. zjazd Konfederácie odborových zväzov, ktorý priniesol nové vedenie a zároveň aj prvú ženu na čelo odborov. S mladším vekom zároveň prišiel i nový vietor.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Na Ukrajine a v Rusku nemôžu fungovať žiadne sankcie, pretože v oboch krajinách je vysoká miera korupcie.
PETER WEISENBACHER: Rozsudok Ústavného súdu USA berúci ženám právo rozhodovať o svojom tele je ukážkou úpadku USA.
ANDREJ ŠKOLKAY: Celkovo však nejde o moderný liberálny zákon ani z pohľadu názvu, obsahu, a už vôbec nie vzhľadom na jeho rozsah a detailnosť regulácie.
OĽGA PIETRUCHOVÁ: Zákaz interrupcií v USA je nová forma otrokárstva v srdci svetovej mocnosti. Tej mocnosti, ktorá tak rada učí demokraciu iných.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Nedávno, 18. júna, oslávil možno najlepší český básnik Ivan Wernisch 80. narodeniny
ĽUBOMÍR FELDEK: Hoci Skrotenie čertice patrí medzi Shakespearove rané hry, patrí medzi jeho najhranejšie - javisko, na ktoré sa dostane, sa jej len tak ľahko nezbaví. Platí to aj o javisku nášho SND.
JOZEF HVORECKÝ: Peniaze samy osebe zázraky nerobia PAVEL SADLOŇ: Aký je spoločenský status učiteľa?
BORIS ZALA: Na Slovensku je potrebné nanovo vytvoriť demokratickú politickú scénu. Popri serióznej konzervatívnej strane typu CDU potrebujem aj silnú sociálnu demokraciu.
PETER WEISS: Protagonisti „prorodinnej politiky“, ktorí sa tak radi zaklínajú rodinnými hodnotami, v skutočnosti v slovenskej spoločnosti rozpútavajú generačný konflikt.