O Globsecu inak

, 30.05.2017 17:00

Tri dni dopravných obmedzení v Bratislave, policajné autá v uliciach, riečna hliadka na Dunaji. Prišiel k nám azda zas nejaký papaláš? Konal sa Globsec 2017.

Globálne bezpečnostné fórum Globsec organizuje rovnomenná organizácia a má ísť o jednu z „top konferencií ohľadne bezpečnosti na svete“, miesto stretávania politikov a expertov. Nechýbal úvodný prejav Andreja Kisku a Miroslava Lajčáka. Na tom by ešte nebolo nič prekvapujúce. Kým si človek nevšimne hlavných partnerov tohto projektu.

Jedným je najväčšia zbrojárska firma na svete, severoamerický Lockheed Martin, a takzvaným exkluzívnym partnerom je britský BAE Systems, tretí najväčší svetový producent zbraní. Spomedzi stovky ďalších krajín je ich najprominentnejším zákazníkom svetová „podporovateľka mieru a šíriteľka ľudských práv“ Saudská Arábia.

Do dnešného dňa dodávajú Saudskoarabi bojové lietadlá, ktoré nasadili do vojny voči susednému Jemenu. Tá nemá nič spoločné s obranou alebo nebodaj sebaobranou. To, čo sa deje v Jemene, je vojnový zločin, humanitárna katastrofa prispievajúca k destabilizácii regiónu. Má na svedomí desaťtisíc mŕtvych a tisícky utečencov. Boli to tiež Saudskoarabi, ktorí v roku 2011 napochodovali do Bahrajnu, aby krvavo potlačili arabskú jar a mierové pochody za demokratizáciu krajiny. Prišli pomôcť spriatelenému kráľovi, a to na ničom inom, ako na tankoch od BAE Systems.

Povesť tejto korporácie ani nemôže byť horšia. Britské úrady vyšetrovali viaceré uzavreté obchody už od roku 2004, s podozrením na podplácanie saudskoarabskej kráľovskej rodiny, aby tá na revanš uzavrela s BAE Systems miliardové zákazky. Vyšetrovanie zatrhol sám Tony Blair, aj na želanie Saudskoarabov, aby neohrozili vzťahy a obchod.

V USA však dostali jednu z najvyšších pokút v histórii, 400 miliónov dolárov za korupčné správanie, a neskôr ďalšie milióny za dohromady 2 591 porušení amerických zákonov ohľadne obchodovania so zbraňami. Pre nás môže byť špeciálne zaujímavé, že úrady prešetrovali aj obchodné „rokovania“ BAE Systems s vládami v Česku, Maďarsku, Rakúsku, Rumunsku a ďalších krajinách.

Podľa vlastných slov BAE nezaujíma, čo bude ich zákazník so zbraňami robiť, nemoralizujú. Natíska sa otázka, aké asi záujmy teda prezentujú tieto firmy ako sponzori a aké typy expertov asi tak na Globsec prizývajú? V programe nenájdeme žiadnych odborníkov na odzbrojovanie, znižovanie stavov obchodovateľných zbraní a vývozné kontroly, aby sa zbrane nedostávali do rúk režimom ako Saudská Arábia alebo dodávateľom a podporovateľom vojny v Sýrii.

Ak niečo sponzoruje zbrojár, jeho cieľom nebude mier a bezpečnosť, ale logicky pravý opak. Stretnutie „odborníkov“ na porušovanie zákonov a korupciu takých rozmerov, že nejakí slovenskí bašternákovia sú oproti nim amatéri a žobráci. Čo je omnoho horšie, sú to aj ľudia a organizácie, ktoré majú na svedomí vraždenie civilistov, utečenecké vlny a nepriamo aj nárast terorizmu. Ako brať vážne mierové úmysly?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#konferencia #GLOBSEC #Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

31,99
Kytica čierny  flower box ružové kvety

Kytica čierny flower box ružové kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk