Cena útechy

07.07.2017 17:00

Návšteva Donalda Trumpa a summit Iniciatívy troch morí majú čosi spoločné. Dátum konania. Pre poľskú vládu sú politickou cenou útechy. Hoci, samozrejme, ona ich prezentuje ako poľské diplomatické víťazstvo.

Americký prezident dnes potrebuje čokoľvek, čo môže vyhlasovať za úspech. Doma si ich veľa neužije, tak zbiera body aspoň v zahraničí. Pred poslednou návštevou EÚ sa zastavil (okrem iného) v Saudskej Arábii. Tentoraz to bolo Poľsko. Vláda J. Kaczynského (nazývajme veci pravými menami) je mu názorovo blízka a mohla mu sľúbiť jasajúce davy. Bonus: Poľsko kúpi raketový obranný systém a mohlo by začať dovážať americký skvapalnený plyn.

Pre Varšavu, ktorá sa, so súčasnou vládnou garnitúrou, postupne diskvalifikuje z európskeho politického mainstreamu, mala byť Trumpova návšteva zadosťučinením. Kto potrebuje Berlín a Paríž, keď pri vás stojí najväčšia mocnosť sveta? Že to nie je také jednoduché, je zrejmé. Ale ako mediálny odkaz a PR je to užitočné, aspoň krátkodobo.

Trump okrem toho pozlátil ďalšiu iniciatívu poľskej vlády: summit Iniciatívy troch morí. Prvé stretnutie krajín od Pobaltia po Jadran, minulý rok v Dubrovníku, bolo menej nápadné. Venovalo sa najmä hospodárskej spolupráci. No súčasná poľská vláda má s iniciatívou očividne väčšie plány – od spolupráce v obrane po politickú protiváhu nemecko-francúzskeho tandemu.

Abstrahujme od úvah, do akej miery je to reminiscencia na „veľké Poľsko“, dominujúce stredo-východnej Európe, či Plán Intermarium poľského medzivojnového vládcu generála Pilsudského. Z pohľadu iných krajín regiónu vrátane Slovenska je podstatnejšie, čo im môže podobná iniciatíva priniesť dnes.

Nie veľa. Iniciatíva má význam, pokiaľ smeruje k prehĺbeniu hospodárskej spolupráce v koridore Pobaltie-Jadran: prepojenie energetickej a dopravnej infraštruktúry a pod. No v politickej je základným rámcom spolupráce Európska únia, a v obrannej (zatiaľ) Severoatlantická aliancia a (možno) budúca európska obranná spolupráca.

Akékoľvek snahy urobiť z Iniciatívy troch morí „politický blok“ tak povedú k trom rizikám. Prvým je strata energie a času na neplodné diskusie o „protiváhe voči Berlínu a Parížu“, vzťahu iniciatívy k (hmlistému) konceptu „integračného jadra, a pod. Energie, a času, ktoré môžu byť investované napríklad do posilňovania energetickej bezpečnosti budovaním infraštruktúry.

Druhým rizikom je, že si myšlienku hlbšej spolupráce stredo- a východoeurópskeho regiónu prisvoja nacionalistickí politici, ako alternatívu európskej integrácii (liberálnej, protinárodnej… – vyberte si).

Tretia hrozba sa ukazuje už teraz. Jedným z prejavov politickej krízy v strednej Európe je rast euroskeptických nálad, aj v časti mainstreamu. Sny o „stredoeurópskej konfederácii“ by tak mohli byť cenou útechy pre tých, ktorí sa – z akéhokoľvek dôvodu – diskvalifikujú z posilňovania európskej integrácie. Bez ohľadu na to, že predstava „mosta medzi Východom a Západom“ už priniesla krajinám v tomto regióne dosť mizérie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Poľsko #Iniciatíva troch morí #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk