Nemáš loby, nemáš pravdy

Nemáš chlopa, nemáš pravdy. Kultová replika z legendárneho slovenského filmu z roku 1982 Pásla kone na betóne z pera Milky Zimkovej tak zľudovela, že ju hádam pozná ešte aj dnešná „mobilná“ generácia. Autorka predlohy určite netušila, akým pestrým životom si bude jej geniálna hláška žiť. Tak si ju podržme v hlave...

04.08.2017 09:00
debata (40)

Láskavý čitateľ i láskavá čitateľka azda odpustia, že dnes budem viac citovať ako obvykle. Pretože „národ by mal vedieť, čo je hanebné“, napísal Ferdinand Peroutka, český spisovateľ a publicista, považovaný za najvýznamnejšieho predstaviteľa českej demokratickej žurnalistiky 20. storočia.

Ale poďme už k pálčivému – potravinovému – problému dneška. Minulý týždeň predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na spoločnej tlačovej konferencii s premiérom Robertom Ficom zdôraznil, že „Európska komisia nepovažuje problém dvojakej kvality potravín za nevýznamný“, ba dokonca použil dnes veľmi populárne slovné spojenie (hádajte, kde ho vzal), keď priznal, že sa mu nepáči, „aby sme mali dve kategórie občanov“.

Už vo februári tohto roku aktuálne najvýznamnejší východoeurópsky lobista za rovné potravinové práva Robert Fico vyhlásil, že nemôže vylúčiť, „že by slovenská vláda iniciovala takzvané občianske referendum“, teda iniciatívu, keď „okolo jedného milióna ľudí podpíše petíciu a potom je komisia povinná pristúpiť k legislatívnym prácam“. A že „je potrebné nekompromisne chrániť slovenských spotrebiteľov, aby nevznikali občania prvej a druhej kategórie“.

Podľa slovenského premiéra problém dvojakej kvality potravín nie je technokratický, ale politický. Mmm. Dokonca aj veľmi konzervatívna (aby som to povedala slušne) poľská premiérka Beata Szydlová si myslí, že „je veľmi dôležité, aby reformy EÚ boli založené na rovnosti záujmov všetkých členských štátov“. Je fakt, že nehovorila o záujmoch občanov a občianok, čo je však pre ňu typické.

Dvojakú kvalitu potravín považuje za neférovú aj Věra Jourová, eurokomisárka pre oblasť justície, spotrebiteľskej politiky a genderových záležitostí. Téma potravinových občanov a občianok prvej a druhej kategórie nie je nijako nová.

Proti tomu, čo ľudia tušia (vedia) celé roky, bojuje už šesť rokov česká europoslankyňa Olga Sehnalová z ČSSD a od roku 2015 sa v europarlamente téme venujú aj slovenskí europoslanci. Miroslav Tulák, predseda Združenia slovenských spotrebiteľov, tiež odmieta „spotrebiteľov druhej kategórie“.

Nemalo by sa stať, že „jedno navodzuje obal a inzercia, a druhé ukrýva odlišný obsah“, povedal Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Podľa Roberta Fica je najpodstatnejšie, „že komisia existenciu problému uznala a hodlá konať“.

A teraz si za slovo potraviny dosaďte výraz manželstvá a za slová obal a inzercia slová právny štát a ústava. Dočká sa konečne aj LGBTI komunita vysoko postaveného lobistu, ktorý bude veriť téze, že nielen potravinami sú si ľudia rovní? Pretože už je nad slnko jasnejšie: nemáš loby, nemáš pravdy.

© Autorské práva vyhradené

40 debata chyba
Viac na túto tému: #dvojaké potraviny #LGBTI+