Spisošské menu!

Toť prednedávnom som si pozerala časopis o varení a našla som tam stránky venované marcu, mesiacu knihy pod titulkom Oslavte měsíc knihy...

12.04.2018 09:00
debata

Hneď ma to, samozrejme, zaujalo. Určite ponúknu nejaké zaujímavé knižky o varení, možno aj staré. Rada jem aj čítam, mám rada kuchárske knižky, domáce „zošitové“ recepty a ich názvy – kremnický chodníček, babičkine zákusky, lenivá žena. Mám rada kuchárske knihy, staré aj nové, domáce aj exotické, dokonca vždy keď idem do Francúzska, si nejakú prinesiem. Francúzsko je krajina mojich snov! Po prečítaní mám pocit, že som to všetko uvarila aj zjedla a založím ju do police… Teda, niekedy.

Časopis však neprekvapil a ponúkol recepty na omeletu podľa Arnolda Bennetta, Voltairov vývar, Biftek Chateaubriand s klasickou omáčkou, polievku á la Mór Jókai a ku káve „Runebergovy bábovičky!“ „Vychutnejte si den s evropskými spisovateli a básníky! Také oni se rádi dobře najedli – někteří z nich se stravovali ve vybraných podnicích, nebo měli dokonce vlastní kuchaře!“ Rozmýšľam, čo asi mali jedlá pomenované podľa spisovateľov s nimi spoločné. Možno ich len pomenovali iba na ich počesť, Mór Jókai si vraj rád na spomínanej fazuľovici pochutnal, Voltairovi by vraj rovnomenný vývar určite chutil, Chateaubriand zlikvidoval dva steaky, aby medzi nimi urobil ten akurátny, teda vraj jeho služobníctvo, a „Runnebergovy bábovičky“ vraj pripravovala jeho manželka, on ich vraj iba polieval veľkým množstvom alkoholu. A vraj Bennet… Ále škoda reči.

Sklamaná som dočítala recepty, ktoré by sa pre mňa mohli volať aj Slobodova polievka a Johanidesov sen, prípadne Figuličkin dezert. Autori článku však na knihy nezabudli! Všetky recepty sú doplnené fotografiami, na ktorých vidíme, ako treba oné spisovateľské maškrty servírovať, a ako inak, keď už je ten nešťastný marec, mesiac kníh, no na knihách!, starých, ošúchaných, takých, čo majú patinu, na popísaných hárkoch papiera, akože „spisošské“ menu, prípadne je tanier položený na starom popukanom stole.

V tomto prípade by som za originálnejšiu aj vtipnejšiu oslavu marca považovala recept na narodeninovú a meninovú tortu psíčka a mačičky! Ingrediencie: múka, mlieko, vajíčko, cukor, soľ, maslo, niekoľko kvarglí, zopár kožiek zo slaniny, vrecúško orieškov, uhorka, hromada kostí, štyri myši, niekoľko párkov, plný hrniec smotany, cibuľa, čokoláda, omáčka, cesnak, korenie, masť, cukríky, oškvarky, škorica, krupička, tvaroh, marcipán, ocot, kakao, kapusta, jedna husacia hlava, hrozienka a všetko možné, len nie chlieb, lebo psíčkovia a mačičky chlieb veľmi nemajú radi!

Autor receptu Josef Čapek. Servírujeme deťom pred spaním alebo v kresle sami sebe. Marec, mesiac knihy už bol, ale podobné literárne maškrty môžeme servírovať každý večer…

P. S.: Niekde v Čechách vraj „Čapkovu tortu“ naozaj upiekli a ponúkli psovi. Ten ju zhltol ako malinu. Len si už nepamätám, či ho náhodou nebolelo brucho ako toho z rozprávky O psíčkovi a mačičke… V tomto prípade recept naozaj odporúčam len čítať!<pe>

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #čítanie #knihy #marec