My sme tu doma?

21.07.2018 12:00

Bolo to prakticky nevyhnutné. Posledný hvizd finálového zápasu MS vo futbale ešte ani nezaznel, a už sa sociálnymi sieťami šírili absurdné pochybnosti o tom, koľkí hráči víťazného družstva sú vlastne Francúzmi.

Bolo to prakticky nevyhnutné. Posledný hvizd finálového zápasu MS vo futbale ešte ani nezaznel, a už sa sociálnymi sieťami šírili absurdné pochybnosti o tom, koľkí hráči víťazného družstva sú vlastne Francúzmi.

Predpokladajme na chvíľu, že za šírením nezmyslov o tom, kto je „pravým“ Francúzom (Slovákom, Nemcom, Európanom…) nie je len zlosť, ignorancia či frustrácia. Predpokladajme, že si mnohí naozaj myslia, že tento typ rozlišovania medzi „my“ a „oni“ stojí na nejakom racionálnom základe. Že svoj rasizmus považujú za úprimnosť, ktorej sa odmietajú vzdať v mene akejsi politickej korektnosti.

Buďme na chvíľu optimisti. Predpokladajme, že tieto nezmysly dokáže časom vyvrátiť veda. Koniec koncov, dokázala to s inými kedysi populárnymi mýtmi – o plochej Zemi či stvorení sveta za šesť dní. Dobrým adeptom prostriedku osvietenia by mohla byť kniha špičkového genetika Davida Reicha – Kto sme a ako sme sa tam dostali. Žiaľ, zatiaľ v slovenskom ani českom preklade nevyšla.

Naše dejiny, v obdobiach pred vznikom písma, sme spoznávali najmä vďaka archeológii a paleontológii. No majú nového pomocníka – genetiku. Schopnosť získať zvyšky DNA z kostrových pozostatkov nám dáva možnosť porovnať ju s DNA súčasníkov. Výsledok napovie, ako ľudský rod vznikal, smery a rýchlosť jeho šírenia, aj o veľkých presunoch obyvateľstva, ktoré formovali súčasnú populáciu Zeme.

Knihou sa vinú dva kľúčové momenty. Prvým je migrácia. História človeka bola príbehom migrácií. Od šírenia prvých príslušníkov rodu Homo z Afriky pred 1,8 milióna rokov, cez rozšírenie moderného človeka pred asi 300-tisícmi rokmi podobnou trasou, až po novšie masové migrácie. Jednou z najväčších v európskej prehistórii bolo šírenie pastierskej kultúry označovanej ako Yamnaya, zo stepí západnej Ázie v treťom tisícročí pred naším letopočtom.

S migračnými vlnami sa spájalo miešanie obyvateľstva. V génoch nesieme pozostatky mnohých vrstiev „prišelcov“, ale aj iných príslušníkov rodu Homo. Podľa Reicha sa človek dnešného typu (Homo sapiens sapiens) krížil s inými poddruhmi a druhmi – neandertálcami, no i s pozostatkami starších migrácií, ktoré obývali Áziu.

O detailoch tohto príbehu sa vedú diskusie. Základné črty, odkrývané vedou, sa však javia jasne: dejiny človeka, od najhlbšej prehistórie, sú príbehom migrácie, neustáleho pohybu, v ktorom žiadna skupina ľudí nemôže tvrdiť, že má na ktorési územie „objektívne“ právo. Sú príbehom miešania populácií, vari dokonca druhov a poddruhov rodu Homo, ktorý falzifikuje nezmyslené predstavy o „rasovej čistote“. Sama idea „rasy“ je zastaraná.

Optimizmus z úvodu treba mierne revidovať. Vedecké poznanie samo osebe nie je zárukou automatického zániku predsudkov a mýtov. Ponúka však dobré argumenty, aby sme ideu „rasovej čistoty“ či „prirodzeného“ práva ľubovoľnej skupiny ľudí na nejaké územie zaradili do múzea kuriozít a nezmyslov, vedľa plochej zeme a Dia rozhadzujúceho blesky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#rasizmus #MS 2018 vo futbale #genetika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
28,99
Sweet trsové ružové ruže

Sweet trsové ružové ruže

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk