Nelogika colnej byrokracie

, 27.08.2018 15:00

Zavedenie ciel na dovoz ocele a hliníka do USA je tŕňom v oku pre exportérov zo zahraničia aj amerických dovozcov. Colné tarify sú náhradou daní, ktoré narušujú rovnosť investičných príležitostí a brzdia ekonomický rast.

Slovensko má s obmedzovaním dovozu svoje skúsenosti z roku 1993, keď sme dočasne zaviedli na importované tovary dovoznú prirážku vo výške 25 percent. Pretože sa vtedy novozavedená DPH počítala až zo základu ceny navýšeného o túto prirážku, viedlo to k predražovaniu dovozov aj bez devalvácie meny.

V USA dnes firmy môžu dostať výnimku oslobodenia od cla v prípade schválenia ich žiadosti, ktorá potvrdzuje, že tovar nie je možné v uspokojivej kvalite a množstve vyrobiť doma. Zároveň musia predložiť množstvo ďalších údajov. Ide napríklad o priemernú ročnú spotrebu, dodaciu lehotu, spôsob výroby a prepravy, ako aj analýzu zloženia produktov, pokiaľ ide o definovaných 24 chemických látok, balenie tovarov vrátane dĺžky, šírky a pod.

Desiatky ľudí na tamojšom ministerstve obchodu robia záťažové testy dovážaných i domácich produktov, aby sa mohli stanovené kritériá objektívne porovnať. Doteraz je počet povolených výnimiek výrazne menší ako počet zamietnutých žiadostí.

Obštrukcie americkej dovoznej administratívy v mnohom pripomínajú situáciu v krajinách trpiacich hospodárskou krízou, ktoré majú nedostatok konvertibilnej cudzej meny a sužuje ich vysoká nezamestnanosť a deficit verejných financií.

Za socializmu to bola v 80. rokoch napríklad Juhoslávia (SFRJ), kde dovozcovia museli predkladať úradom dôkazy, že importovaný tovar sa ani v jednej z federatívnych republík nevyrába. Kríza vyústila následne do situácie, keď každý zo štátov zadržiaval tvrdú menu z exportu a turistického ruchu len pre seba. Srbsko potom predávalo dopestovanú pšenicu za marky talianskym firmám, ktoré ju obratom predávali so svojou prirážkou v tej istej mene Slovinsku. Vrcholom ekonomickej vojny bolo prepájanie lokomotív vo vlakoch smerujúcich z jednej do druhej republiky, aby sa „šetrila“ nafta kupovaná za doláre.

Americké clá a štátne procedúry pri povoľovaní výnimiek dokazujú, že USA sú krajinou, ktorá vo svojom hospodárskom živote oprašuje staré móresy pochádzajúce z čias budovania socializmu v krajinách strednej a východnej Európy. Tie sa zakladali na plánovanej ekonomike s prevahou štátneho vlastníctva pri nedostatku voľne vymeniteľných cudzích mien za existencie železnej opony a monopolu štátnych firiem na dovoz tovarov zo zahraničia.

Z arzenálu starých praktík z obdobia naivného budovania beztriednej spoločnosti v Československu do roku 1989 môžeme americkej administratíve ponúknuť naše skúsenosti so zavedením devízových prísľubov Štátnej banky československej na predaj devízových prostriedkov pri súkromných cestách občanov do kapitalistickej cudziny a postupy pri vybavovaní vycestovacích doložiek potrebných na prekročenie štátnych hraníc do nesocialistických štátov orgánmi vtedajšej polície – Verejnej bezpečnosti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#clo na oceľ a hliník #clo #byrokracia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

28,99
Kytica pre pána protea

Kytica pre pána protea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk