Pompeo medzi priateľmi

Stredoeurópske turné Mikea Pompea malo vopred avizovaný zámer. Oživiť tradičné priateľské vzťahy s krajinami strategicky zaujímavého regiónu. Jeden z miestnych spravodajských serverov dramaticky oznamoval, že „Pompeo prichádza vytrhnúť strednú Európu z čínskeho náručia“.

13.08.2020 16:00
debata (47)

Z rétoriky hosťa sa však dá medzi riadkami vycítiť, že by Američania strednú Európu radi vytrhli skôr z náručia nemeckého, nemecko-francúzskeho alebo rovno z náručia Európskej únie. Mix bezpečnostnej a obchodnej agendy, s ktorou Pompeo pricestoval, totiž obsahoval i konfliktné témy, respektíve medzinárodný škandál Nord Stream 2.

Vzťah USA k svetu sa riadi niekoľkými prostými zásadami. Jedine Američania vedia, čo je pre koho dobré. Pre nikoho nemôže byť dobré to, čo nie je dobré pre Američanov. A tomu, čo dobré nie je, musia USA právom silnejšieho zabrániť. Vďaka týmto zásadám Američania nemajú priateľov, len dočasných partnerov, ktorí o priateľstve hovoria. Dnes, keď USA očividne nie sú v ideálnej politickej, ekonomickej ani vojenskej kondícii, to predstavuje problém. Kdekto si drzo myslí, že môže sám, bez konzultácie s USA, rozhodovať o tom, čo je preňho dobré.

Predstaviteľ EÚ pre zahraničné vzťahy Josep Borrell sa nahlas dopustil myšlienky, že európska politika musí byť definovaná Európou, nie tretími krajinami. Na úsilie USA znemožniť Nemecku dovoz ruského plynu prakticky hotovým novým plynovodom sa Európska komisia údajne chystá zareagovať novým mechanizmom, ktorý má byť základom obrany EÚ proti extrateritoriálnym sankciám a posilní finančnú a ekonomickú suverenitu únie. To je neposlušnosť, ktorú Američania už len z princípu nemôžu nechať bez trestu.

Pretože priatelia USA v strednej Európe sú zhodou okolností členmi neposlušnej EÚ, nepochybne im Pompeo vysvetlil, čo je pre nich v danej situácii dobré, na čo by sa mali sústrediť: Zastaviť Severný prúd z Ruska, aby Američania mohli v Európe predávať svoj kvapalný plyn, ktorý je síce drahý ako čert, ale je priateľský. To na ňom oceňujú Poliaci, ku ktorým na znak prehlbujúcej sa protiruskej družby mieri ďalšia tisícka amerických vojakov.

To, čo Spojené štáty americké najradšej ponúkajú priateľom, sú nepriatelia. V Česku financujú prostredníctvom kongresom platenej neziskovky partičku protičínskych sinológov, ktorí sú v médiách, ako sa hovorí, „pečení, varení“. Len aby na Číňanoch nitka nezostala suchá. Funguje to tak, že niekoľko publicistov dokáže ohroziť čínsky biznis najbohatšieho Čecha alebo kompromitovať kohokoľvek, kto sa nestotožňuje s ich americko-protičínskym názorom. Export demokracie kráča ruka v ruke s exportom nenávisti. Sú to dve strany dolárovej mince.

Mike Pompeo sa medzi stredoeurópskymi priateľmi istotne cítil dobre. Veď to nie sú priatelia, od ktorých chcel počuť pravdu a ktorí by mu úprimne povedali, prečo Američanov nikto nemá rád. Nejde iba o to, že takýchto úprimných priateľov Američania nikdy nepotrebovali a ani dnes nepotrebujú. Súčasne platí, že už si ich ani nemôžu dovoliť. Bod, keď ešte malo zmysel poradiť im, je preč. Pompeo nemá čo ponúknuť a nemá za čo poďakovať.

© Autorské práva vyhradené

47 debata chyba
Viac na túto tému: #Nord Stream 2 #Mike Pompeo #USA - Čína #rusko-poľské vzťahy #Josep Borrell
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy