Ide o zdravie spoločnosti

25.11.2020 16:00

Na COVID-19 existujú rôzne recepty. Na individuálnej úrovni sa napríklad môžete odpojiť od spoločnosti, uzavrieť sa do seba, velebiť svoje súkromie a otočiť sa ku všetkému okolitému dianiu chrbtom. Pravdaže, ak si to môžete dovoliť. Ani to však nie je dlhodobé riešenie. Človek je prirodzene tvor spoločenský.

Zdravie sa netýka len našej biológie. Existuje aj niečo ako „zdravie spoločnosti“. Celkom jasne sa ukazuje, že COVID-19 nie je útok len na to prvé, je útokom rovnako aj na to druhé. Čím dlhšie je vírus prítomný, tým skôr je a bude zrejmé, že treba chrániť spoločnosť, aby neochorela na rôzne patológie, aké už z dejín poznáme. Aby sa nerozložila a aby situáciu nezneužili choré politické živly, nech pochádzajú z ktorejkoľvek strany.

Otázku „zdravej spoločnosti“ si kládol aj psychoanalytik Erich Fromm vo svojej knihe s rovnomenným názvom z roku 1956. Sústredil sa na duševné zdravie a na také sociálne patologické javy, ako sú samovraždy, vraždy, alkoholizmus, narcizmus, autoritárstvo, stádovitý konformizmus, konzumizmus, atď. Dnes k nim môžeme pridať ďalšie – od domáceho násilia až po rôzne druhy závislostí. Za ich spoločného menovateľa Fromm považoval deštruktívnu silu. Zdravú spoločnosť definoval ako takú, ktorá podporuje humánne vzťahy medzi ľuďmi, ich tvorivú sebarealizáciu a produktívne uspokojovanie potrieb.

Osvietenci spájali zdravie spoločnosti s rozumom. Ich pokračovatelia, nemeckí filozofi kritickej teórie (Adorno, Horkheimer, Habermas, Honneth) však začali poukazovať na „patológie rozumu“ v podobe jeho inštrumentality, t. j. schopnosti rozumu slúžiť moci a jej antihumánnym cieľom. Ľudský rozum nie je ani jednotný, ani imúnny voči zneužitiu a excesom. Preto romantickí filozofi a ich pokračovatelia (napríklad R. Rorty) stavajú na emocionalite, solidarite, empatii a humanite.

Ako teda „ošetrovať“ spoločnosť, aby neochorela? To je kľúčová otázka. Mravné normy a právny systém ju majú chrániť pred koróziou korupcie a pliagou kriminality. O duševné zdravie sa nemajú starať len psychológovia a psychiatri, ale celá kultúrna sféra. No rozhodujúci podiel má sféra moci, do ktorej dnes už patrí aj sféra médií. Od všetkého, čo pôsobí vo verejnom priestore — politika a médiá — závisí zvládanie kľúčových spoločenských problémov.

Keď je pôsobenie politikov a médií toxické, spoločnosť nemôže byť zdravá. Ide o to, čo vnášajú jedni i druhí do životov ľudí, do ich domovov a duší. Nestačia len „pravdivé informácie“, potrebujeme aj konštruktívne riešenia. Nie je postačujúce len „vykonávanie spravodlivosti“, potrebujeme aj perspektívu do budúcnosti. Zákazy a príkazy nie sú všetko, potrebujeme aj pozitívne príklady. A už vôbec nikomu neprospieva atmosféra strachu, podozrievania, očierňovania a prenasledovania. Potrebujeme atmosféru dôvery, vzájomného pochopenia a nádeje. A to zvlášť v čase krízy a vykoľajenia.

Spôsob, akým sa správa vláda, zásadne ovplyvňuje spoločenskú vitalitu a zároveň testuje jej politické zdravie. Následky znášame všetci.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zdravie #vláda SR #politici #filozofia #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku