Megaproblémy

05.02.2010 10:15
Metropolis
Metropolis – obchodné, konferenčné a zábavné stredisko by malo stáť pri veľkom diaľničnom uzle v Bratislave. Autor:

Za málo peňazí málo muziky. V prípade megakasína Metropolis ide o veľa peňazí, nuž i muziky bolo trochu viac, len znela falošne. Na hodnotiace vážky sa kládli príjmy do štátnej kasy i morálne princípy. Škoda, že sa res publica zviezla do tejto polohy.

No to je už stará dilema: otázky morálky by mali presahovať agendu politických strán. Isté kroky však treba spraviť aj na politickej a legislatívnej rovine a tam sa záujmy občanov bez politických delegátov nepohnú. Ale morálne hodnoty sa cez okuliare politiky, bojujúcej najmä o kohútiky finančných tokov, vidia veľmi skreslene.

Kauza megakasíno spúšťa aj hlbšie súvisy. Je pravda, že prázdna peňaženka je zlá vec, horšia je však prázdna hlava a najhoršia prázdne srdce. Zdá sa, že politický život i médiá sa točia len okolo peňaženky, u niekoho čoraz prázdnejšej, u iného čoraz plnšej. Biznis a finančné kritériá presiakli aj zdravotníctvom, školstvom a kultúrou. Práve tu sa rozhoduje ďaleká budúcnosť. A práve tu bude mať krátkozraké správanie rýchleho zisku súčasne najväčší finančný vplyv. V súvise s kasínovskou kauzou sme sa síce dozvedeli, že liečba jedného gamblera stojí Sociálnu poisťovňu 1 035 eur. To je len malý výrez megaproblému. Udomácňuje sa trvalo neudržateľný životný štýl. Nárast depresií, špirála detí z problematických rodín, z ktorých len malá časť si dokáže založiť usporiadanú rodinu, trvalá spoločenská (i ekonomická) znemožnenosť drogovo závislých, to všetko má aj morálne príčiny a okrem obrovských, finančných nákladov pre spoločnosť znamená najmä množstvo ľudských osudov poznačených veľkou bolesťou.

Napriek tomu sa každé opatrenie v tejto oblasti označuje ako obmedzovanie individuálnej slobody. Demokracia postavená na absolutizovaní individuálnej slobody a subjektívnych názorov si však buď rýchlo kope hrob, alebo degeneruje do anarchie, ktorá je živnou pôdou nových diktatúr. Aj tie sú ľudia, unavení anarchiou, schopní zvoliť si celkom „demokraticky“. Podmienkou slobodného rozhodnutia je poznať bezprostredné i ďalekosiahle dôsledky daného činu. Vysvetľovanie alebo moralizovanie či svojvôľa peňazí? Spoločnosť slušných ľudí si zaslúži začať tým prvým. Miera demokracie a slobody rastie mierou osvety. A ešte niečo: ak je podstatou prostitúcie predávať za peniaze to najkrajšie ľudské, tak okrem toho, že jej nárast hrozí v súvise s novým megakasínom, celkom isto už sedí v ministerských a iných kreslách.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku