Na sever

20.07.2010 11:29

Trochu začínam rozumieť všetkým hrdinom hier, ktorí putujú na sever. Ak chce hrdina niečo o sebe pochopiť, vydá sa na sever. Nerozumel som prečo, ale už rozumiem. V takejto horúčave o sebe nepochopíte vôbec nič. Mozog má každý prilepený o spodinu lebečnú a nedá sa ním robiť nič. Takže rozmýšľať už vôbec nie. Dalo by sa, keby sa vydal na sever a tam sa trocha schladil.

Ľudia, naopak, idú južne. Vraj za slnkom. Mnohí si to naplánovali, keď tu pršalo a vtedy sa veľmi dobre listuje v cestovných katalógoch. Ešte sú aj cestovky pred krachom. Ale keď sa o tomto čase niekto vyberie dobrovoľne na juh, tak to silne zaváňa podozrením, že sa nechce nič o sebe dozvedieť. Je aj možné, že z toho tepla ľuďom šibne a idú za slnkom v dajakej extáze. Niečo ako žaba do huby hada. A v Nórsku má more vraj takú teplotu, že otužilci sa pokúpu iba niekoľko sekúnd.

A tu vidíte ľudí vonku dokonca pracovať, ale je pravda, že iba v tieni. Robotníci kopú kanál iba po hranicu tieňa. Ak sa posúva v smere výkopu, predlžuje sa. Ak nie, tak sa prehlbuje. Majitelia obchodov, v ktorých sa nepredáva tekutina alebo ventilátor ani neotvorili v sobotu predajne. A to nedávno išli na dračku elektrické radiátory, keď bol priškrtený a napokon úplne zaškrtený ruský plyn. Vtedy bolo dosť ventilátorov. Teraz je čas nákupu radiátorov. Ventilátor si kúpim pred Vianocami. Keď nemá rozum obchodník, musí mať zákazník. Ale jeden z nich by rozhodne mal ísť na sever, aby o sebe niečo pochopil.

Jediní, ktorým horúčava neprekáža, sú politici. Pracujú, len tak hučí. Objavili po tých predchádzajúcich, že na jednom ministerstve majú masáže bez toho, aby sa platila daň za prenájom. Pochopiteľne, že keď je to ministerstvo spravodlivosti, tak to musí byť spravodlivé. Inde pribudli sprchy. Jasnačka, že sa treba ochladiť. Inak sa nedá pracovať, muselo by sa ísť na sever a tam hrozí, že by človek o sebe dačo pochopil. Budeme sledovať týchto nových, ako budú pracovať s teplotou a ochladzovaním. Vytvoriť tlak, čo nesúvisí s teplotou. Kam sa prekopú. Či za hranicu tieňa.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku