Poradenské gangy

06.10.2010 17:22

Zneužívanie verejného postavenia na zarábanie nie je nič nezvyčajné. V piatok má napríklad v Bratislave prednášku britský konzervatívny filozof Roger Scruton. Pred pár rokmi sa preslávil tým, že navrhol firme Japan Tobacco International, že do svojich komentárov pre Financial Times a Wall Street Journal vsunie zosmiešňovanie protitabakovej legislatívy.

S odhalením prišiel britský denník The Guardian a Scruton so svojimi komentármi v popredných denníkoch skončil. Inak, v roku 1990 založil lobingovú firmu Central European Consulting (CEC), zameranú špeciálne na toto teritórium. Má pobočku aj v Bratislave. Využil tak svoje kontakty, ktoré si vybudoval podporovaním disidentov v komunistickej Európe.

Scruton sa nestal slávnym ako filozof, ale preto, že patril k popredným konzervatívnym intelektuálom počas vlády Margaret Thatcherovej. A to napriek tomu, že ako konzervatívec starého razenia Thatcherovú a jej protrhovú ideológiu neznášal a neznáša. Politiku využil ako výťah k publicite, vplyvu a peniazom.

V susednej Českej republike dnes riešia prípad ďalšieho činorodého Brita. Lord Robertson sa po tom, čo prestal byť generálnym tajomníkom NATO, zamestnal ako poradca lobingovej firmy The Cohen Group. Denník Právo pred niekoľkými dňami zverejnil list, v ktorom Robertson tvrdo loboval za armádny nákup predražených rakúskych obrnených vozidiel Pandur. Nákup sa medzičasom stal jedným z najväčších škandálov v Českej republike. List išiel tvrdým tónom za rámec bežných lobingových praktík a Robertson sa zaň teraz v českej tlači snaží ospravedlniť.

Verejná sféra súčasného štátu býva preplnená podobnými aktivitami. Súvisí to s tým, ako sa vládnutie za posledné zhruba tri desaťročia zmenilo. Štát sa stiahol z priameho vlastníctva podnikov, ale o to viac sa snaží hospodárstvo nepriamo regulovať – a dáva si radiť, ako to robiť. Mnoho činností tiež začal v mene flexibility a inovatívnosti objednávať v súkromnej sfére. Vytvoril sa tak poradenský sektor zameraný na štátnu správu. Zmenila sa aj verejná diskusia. Satelitné vysielanie a príchod káblovej televízie v 80. rokoch, zlacňovanie tlačiarenských technológií a potom príchod internetu. To všetko viedlo k rozvoju prudko medializovanej politiky, ako ju poznáme dnes. A rôznych druhov PR aktivít.

Poradenské aktivity sú často veľmi zaujímavé. V tomto globálnom biznise sa pohybuje veľa firiem s vysokými štandardmi výstupov. Napríklad polomýtická Rand Corporation, ktorá zamestnáva tie najlepšie mozgy a pracuje na hocičom, čo je dostatočne náročné.

Ale aj pri tých najlepších menách treba vždy zvažovať, či ich služby štát naozaj potrebuje. Dnes sa diskutuje o poradenských svojpomocných skupinkách, ktoré sa na Slovensku začali vytvárať. Aj vďaka prílivu eurofondov. Netreba si myslieť, že je automaticky lepšie, ak domácu skupinku vystrieda „firma so širokými zahraničnými skúsenosťami“. Naopak, kapacity treba budovať doma. Zmysluplne.

Investovať tak, aby to viedlo k tvorbe intelektuálnej špičky. Ale, úprimne povedané, len ťažko možno napríklad predstaviteľov domácej konzultačnej firmy pomenovanej podľa rakúskeho filozofa spomenúť v rovnakom kontexte ako Rand. Alebo ich aspoň blahosklonne prirovnať k Rogerovi Scrutonovi. Ten má za sebou predsa len aj určitú originálnu intelektuálnu kariéru.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku