Neistá agenda koalície

19.01.2011 12:00

Slovenská vláda sa chystá privatizovať zvyšky štátneho majetku. Občania to asi strávia bez protestov. Už nejde o veľa. No pripomenie im to pôsobenie prvej Dzurindovej vlády. Tá si postavila "pomník" najmä predajom väčšinových podielov v telekomunikáciách a elektrárňach. Rýchlosť procesu a cena vyvolávali udivené reakcie aj v zákulisí finančného trhu.

Pripomienok bude viac, mnohí vládni predstavitelia už na špičkových postoch boli. Dnes menia odvodový systém, ktorý sami zavádzali. Musia riešiť obrovské problémy s hospodárením obcí, ktoré umožnili ich niekdajšie reformy.

Pokračujúca hospodárska kríza navyše po celom svete vyvoláva diskusiu o múdrosti dôchodkových reforiem typu, aký si osvojila na Slovensku aj pravicová koalícia v roku 2003. Aký má význam argumentovať univerzálnou múdrosťou a zodpovednosťou finančných spoločností, ak vlády musia zachraňovať finančný trh? A priamo materské spoločnosti dôchodkových správcov?

Žiaľ, v tomto prípade sa vláda Ivety Radičovej k chybnej reforme hlási. Pravda, v skutočnosti sa chystá nasporené peniaze plne znárodniť. Chce, aby sa investovali presne tam, kam to potrebuje, do diaľnic. Podobne, ako to robí poľská či bulharská vláda. Vzhľadom na to, že správcovské spoločnosti aj tak investovali najmä do štátnych dlhopisov, je celá reforma dávno iba strašná maškaráda. Akurát to celé stojí veľké peniaze na administratívnych poplatkoch.

Systém si bude žiadať vážne zmeny. Pilier musí byť rozhodne oveľa menší. K takejto reforme sa však súčasná vláda neodhodlá. K čomu sa vlastne odhodlá? Má dve ťažiskové témy: rozpočtové škrty a vytváranie transparentnejšej verejnej správy. Ako piliere politiky sú obe problematické.

Slovo zodpovednosť znie pekne pred voľbami. Keď sa však koalícia chystala naplno zdaniť prácu na dohodu, prskal dokonca nejeden pravicový novinový komentátor. Zarábajú práve na dohodu. Ľudia si proste predstavujú, že náklady na zodpovedné hospodárenie bude znášať niekto iný. Z toho všeobecná popularita nebude.

A druhá téma? Pri zlepšovaní verejnej správy vláda prijíma opatrenia, ktoré majú svoj význam. Zverejňovanie zmlúv môže zamedziť najhrubším formám okrádania občanov cez očividne neefektívne zákazky. No ľudia sú k takýmto novotám skeptickí. Do určitej miery oprávnene. Transparentnosť je užitočná vec, ak je pilierom širšej hospodárskej a sociálnej politiky. Bez tej sa ľahko stáva alibistickým mementom. Jednoducho, robiť veci zle sa dá celkom otvorene.

Vláde chýba dlhodobá politická čitateľnosť a atraktivita. Robert Fico mal o svoju budúcnosť postarané už deň po voľbách. Voliči zanikajúceho HZDS prejdú k nemu. Je málo pravdepodobné, že by si nevedel vybrať partnera na vládnutie. A pri súčasnej krehkej vládnej väčšine si možno vie určiť aj čas.

Koalícia to, ako vidíme, asi nezvráti. No môže v zostávajúcom čase aspoň spraviť hlbšie reformy. Polícia, školstvo. Bolo by dobré, ak by poctiví reformátori v rezortoch ešte nejakú chvíľu víťazili nad zástupcami podnikateľských skupín. Ale neistá doba vládnutia a držanie dravcov na uzde sú dve veci, ktoré sa takmer vylučujú.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku