Umieračik druhému pilieru

23.02.2011 14:00

Ekonomickí ministri českej vlády minulý týždeň prijali zásady dôchodkovej reformy. Proklamovaným cieľom je vytvoriť pilier súkromne spravovaných dôchodkových účtov.

Je to zvláštny čas na takúto reformu. Poľská vláda, naopak, zisťuje, ako dostať čo najviac prostriedkov súkromných fondov do štátnych dlhopisov. Aj iné vlády v regióne sa usilujú obmedziť únik prostriedkov do zahraničia cez dôchodkové fondy. No a v Maďarsku súkromné účty práve v podstate zrušili. Európska banka pre obnovu a rozvoj na apríl zvolala konferenciu o prežití či neprežití druhých pilierov.

Reforma u našich západných susedov je však v skutočnosti rozvážna. Česi si zobrali z ostatných krajín dva príklady. Od začiatku sa chceli vyhnúť problémom s výpadkom príjmov do štátneho systému. Nový pilier má preto byť veľmi skromný. Občan si dobrovoľne môže presmerovať tri percentá svojej mzdy, ktoré by inak išli do prvého piliera, na súkromný účet. A musí doplatiť ďalšie dve percentá. Česi sa navyše usilujú vyhnúť vysokým marketingovým a administratívnym nákladom. Preto chcú zriaďovať účty v existujúcich finančných ústavoch bez toho, aby sa vytvárali nové štruktúry.

Pritom sa dá pochybovať o tom, nakoľko vláde ide o reformu dôchodkov. Na jej prefinancovanie sa má totiž zdvihnúť a zjednotiť daň z pridanej hodnoty (DPH). Iba menšia časť týchto peňazí však pôjde na výpadky príjmov štátu spôsobených reformou. Veľká časť má pokryť náklady zliav na sociálne poistenie podnikateľom, ktoré zaviedla už Topolánkova vláda.

Nízkopríjmoví pracujúci, ktorých postihne zvýšenie DPH v pomere k ich príjmom najviac, tak majú naraz dotovať reformu aj podnikateľov. To sa nepáči odborárom, dajú sa čakať ostré protesty. Osud reformy je aj pri jej umiernenosti neistý.

A osud už existujúcich druhých pilierov? Reforma čiastočne splnila ciele v Poľsku. Prispela k silnej kapitalizácii Varšavskej burzy. To bolo možné najmä vďaka tomu, že fondy mohli len päť percent prostriedkov investovať do zahraničia. Pred časom však zasiahla Európska komisia. Poľskú vládu upozornila, že ide o porušenie princípu voľného pohybu kapitálu. Tak či tak výnosy na burze už nie sú bohvieaké, ak sa vláda rozhodne znížiť percento príspevku do druhého piliera, nestretne sa s veľkým odporom.

A inde? Dôchodkové fondy pomohli rozčleniť úspory. Investovali do zahraničia. No dnes sa na takúto diverzifikáciu (okrem iného do gréckych či írskych dlhopisov) veľa ľudí pozerá skôr rozpačito.

Vláda Ivety Radičovej je pomaly jediná, ktorá pilier hlasno obhajuje. Aj tu však kľúčoví hráči začínajú hlasovať nohami. Československá obchodná banka minulý mesiac svoju slovenskú dôchodkovú správcovskú spoločnosť predala Poštovej banke. Vyše 200 miliónov eur budúcich dôchodcov tak kontroluje skupina registrovaná v daňovom raji – na Cypre. Mimochodom, materskú spoločnosť ČSOB, belgickú banku KBC, pred krachom zachránila len masívna injekcia od tamojšej vlády v rokoch 2008 a 2009.

Nejaký typ súkromne spravovaných dôchodkových investícií sa zrejme zachová. Rozsiahlym východoeurópskym druhým pilierom, z ktorých ten slovenský bol najväčší, však v podstate zvoní umieračik.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku