Obďaleč stojí usmievavý človiečik a sleduje, čo sa deje. Tiež zjavne nechce odpovedať. Lovci striehnu, vyčkávajú na svoje bezbranné obete, vždy pripravení položiť nepríjemnú otázku. Uniknúť sa dá len veľmi ťažko. O to viac, že syn očarený kamerou sa zastaví, chce byť v televízii. Vzápätí začujem otázku: „Päťdesiatdva percent Slovákov nie sú spokojní so svojím životom. Vy ste spokojný so svojím životom?“
Chcel som zo seba vykoktať niečo v zmysle „ja sa práve ponáhľam“ alebo „inokedy“. Namiesto toho počujem vlastný hlas: „Áno, som spokojný so svojím životom.“ Čo som to povedal?! Veď je toľko vecí, čo mi prekáža, rozčuľuje ma a ja tu trepnem, že som spokojný…
Chlapík stojaci obďaleč, aj keď nemôže počuť, ako som zareagoval, smeje sa. Chvíľu sa mi dokonca zdá, že sa na mojich rozpakoch zabáva. Redaktorka však neúnavne pokračuje ďalšou otázkou: „Prečo podľa vás je až 52 percent Slovákov nespokojných?“ Odpovedám niečo ako: „Neviem, možno sme aj nejako historicky determinovaní.“
Redaktorka sa tvári, že nerozumie. Pokúšam sa jej dovysvetliť, že mám na mysli čosi také ako historickú skúsenosť, biedu a vysťahovalectvo, frustráciu z nenaplneného sna mať samostatný štát a následnú frustráciu z jeho naplnenia. Frustráciu z neslobody a následnú frustráciu zo slobody atď. Možno sme nespokojní len tak zo zvyku a možno na to aj máme dôvod. Nič múdrejšie mi v tej chvíli neprišlo na um a ani mi napadnúť asi nemohlo.
„Ďakujem a dovidenia,“ lúči sa redaktorka a ja odchádzam. Človek, ktorý odpovedať nechcel a celý čas sa na mne zabával, pristúpi ku mne a spýta sa: „Čo chceli vedieť?“ Zopakujem mu otázku. „Ale veď to je jasné, veď…“ spustil monológ o tom, ako tu nič nefunguje, ako je všetko na figu a ako sa v tejto krajine nedá žiť.
Prečo si to nepovedal na kameru ty, pomyslím si. Aj som sa ho to chcel spýtať, no nepustil ma k slovu.