Kauza Filko

16.08.2011 22:27

Ekonóm Martin Filko radil dvom vládam. Ako poradca ministra financií Jána Počiatka koordinoval viacero vecí, ale osobne si najviac cenil to, ako sa mu podarilo skresať výdavky štátu na lieky. Viedol tím, ktorý dôsledne uplatňoval referencovanie cien. Túto normu, pri ktorej sa doplatky štátu na lieky odvíjajú od priemeru iných krajín, vláda prijala už skôr, ale veľmi ju nevyužívala. Filkovmu tímu sa týmto opatrením podarilo ušetriť štátu asi 350 miliónov eur ročne.

Po voľbách si Filka ako poradcu ponechala aj nová vláda, tentoraz špeciálne pre reformu zdravotníctva. U ministra Ivana Uhliarika bol spoluautorom reformného programu Mintha. Zároveň pôsobil ako externý poradca premiérky Ivety Radičovej.

Od Uhliarika však po krátkom čase musel odísť. Napriek tomu, že veľkú časť jeho reformných myšlienok si vláda osvojila. Neskôr skončil aj u Radičovej. Krátko ešte pôsobil ako analytik na ministerstve školstva, potom radšej odišiel na lukratívny post v súkromnom sektore.

Príbeh teda nie je nijakou osobnou tragédiou. Je však zaujímavou ilustráciou toho, ako záujmové skupiny postupne vytlačia z verejného priestoru ľudí, ktorí sú ochotní nestranne slúžiť štátu. Vo Filkovom prípade až do takej miery, že dnes sa ministerstvo zdravotníctva dôsledne vyhýba aj odkazom na jeho pôvodný reformný program, hoci z neho veľa prebralo. Ostrakizácia nabrala oficiálny rozmer minulý týždeň. Keď novinári chceli vyjadrenie k údajom, na ktoré sa vo svojej publicistickej činnosti ekonóm odvoláva, ministerstvo im iba odpísalo, že Filka považuje za „nedôveryhodnú osobu“.

Čo sa vlastne za posledný rok stalo? Filko nesadol ministrovi, ktorý má zázemie v zdravotníckom biznise. Ani investičnej skupine Penta. Tá sa rozhodla zdravotníctvo ovládnuť. A robí to veľmi dôsledne. Nielenže vlastní poisťovňu, lekárne, laboratóriá a ďalšie zdravotnícke objekty a sponzoruje si významný think-tank, no ľudia nadviazaní na Pentu sú dnes na kľúčových postoch v rezorte. Nejde o osobné ani profesionálne animozity. Ale skupina sa rozhodla rezort prebrať a nepotrebuje v ňom vidieť nezávislých ľudí.

Filko bol zároveň nepriateľom číslo jeden pre stranu Sloboda a solidarita (SaS). Jej predseda Richard Sulík napríklad zakročil, keď sa dozvedel, že sa Filko má stať členom Rady Protimonopolného úradu. Nomináciu zablokoval cez Koaličnú radu. Špičky SaS totiž Filka vinili z rozpútania „kauzy hayekovci“. Bol prvý, kto v zákulisí poukázal na zvláštne kontrakty pre ľudí z Nadácie F. A. Hayeka. V skutočnosti to nebol jediný kontrakt, na ktorý upozornil. Novinári sa však rozhodli z možných káuz zamerať najmä na túto. Figurujú v nej politicky známe mená.

Zdravotníctvo je zlatá baňa. Tvrdo sa o ňu bojuje. Spomeňme, ako pred niekoľkými týždňami niektoré veľvyslanectvá lobovali proti slovenskému liekovému zákonu v prospech svojich farmaceutických firiem. Podobnú vec urobili minulý týždeň v Česku. Práve preto by si štát mal ľudí, ktorí preň dôsledne pracujú, chrániť. Nerobí to. Ak je niekto nepohodlný, stáva sa terčom grobianstva.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku