Naozaj sociálnejšie?

01.05.2012 22:00

Vláda minulý týždeň formulovala svoje programové vyhlásenie, ktoré teraz predloží parlamentu. Dokument nevzbudil takmer žiadnu pozornosť. Jednak ho vyskladali veľmi neadresne, väčšinou z floskúl. Jednak je fakt, že vládna strana vo volebnej kampani nebojovala o mandát na zmeny. Po chaotickom vládnutí pravice ľudia chcú prísľub stability, nech už to znamená čokoľvek.

Vláda má navyše iné starosti ako diskutovať o hlbokých zmenách verejnej politiky. Usiluje sa zachraňovať verejné financie. Tu ju obmedzujú európske pravidlá. Schodok by mala udržať na akej-takej úrovni podľa Paktu rastu a stability. A ak európske štáty do konca roka ratifikujú novú rozpočtovú zmluvu s tvrdými sankciami, exekutíva bude mať iba ďalší rok na to, aby schodok zrazila ešte hlbšie.

Ak však kabinet Roberta Fica úplne rezignuje na to, k čomu sa Smer aspoň formálne vždy hlásil, teda budovanie „sociálnejšej“ spoločnosti, bude to znamenať nielen ďalšie prehlbovanie hlbokých štrukturálnych problémov štátu, ale aj obrovské sklamanie z demokratickej politiky.

Slovensko má po prvýkrát v novodobej histórii, prinajmenšom od čias Uhorska, majetkovú triedu, ktorá si žije život veľmi odlišný od kohokoľvek iného v krajine. Pritom sa tak izolovala, že bežný obyvateľ o nej v podstate nič nevie. Boháči sa skrývajú za vysokými múrmi obklopujúcimi rozľahlé vily so záhradami. Na dovolenky lietajú súkromnými lietadlami.

Na stráženie detí prenajímajú filipínske guvernantky. Taká je posledná módna vlna – Filipínky sú pomerne lacné, deti naučia po anglicky a keďže nehovoria po slovensky, nemajú šancu poznať hlbšie tajomstvá domácností. Odrastené deti potom boháči posielajú na stredné školy mimo Slovenska. V kurze je najmä Británia a Francúzsko.

Na druhej strane zamestnanec pracuje za plat, ktorý v priemere predstavuje pätinu nemeckého. A životné náklady má minimálne rovnaké.

Ako sa s tým vyrovnávať? Keďže prvoradým cieľom vlády je ratovanie verejných financií, k „sociálnym“ témam pristupuje v tejto chvíli najmä cez daňovú otázku. Zdôrazňuje, že zvýšenie daňového bremena musia pocítiť najmä vyššie príjmové skupiny.

Diskusia prebieha trochu nešťastne. Čiastočne vinou naivity aktérov, čiastočne pre pozadie ich rozhodovania. Špičky Smeru hlásajú vyššie dane bohatým, no súčasne dúfajú, že sa nejako podarí vyžmýkať čo najviac z bánk či sieťových odvetví. Aby netrpeli domáci multimilionári. Navyše pri zavedení druhého pásma dane z príjmu sa hovorí o takom nízkom prahu, že táto zmena nezmyselne a neférovo postihne predovšetkým strednú triedu.

Treba vytvoriť ucelený, vyvážený systém majetkových daní. A doplniť ho efektívnejšou prácou úradov. Pre multimilionára je veľmi jednoduché nahlásiť úradom, že je daňovým rezidentom vo Švajčiarsku, v Monaku alebo niekde v Karibiku a úplne sa tak vyhnúť plateniu daní. Aj keď daná osoba v skutočnosti býva takmer celý rok na Slovensku. Pomôžu aj dane z luxusu, najmä zvýšené zdanenie väčších áut.

Hry s daňami by však nemali byť samoúčelné. Vláda potrebuje vedieť, ako s daňovými príjmami naloží. Ako vytvorí lepšiu, inovatívnejšiu, férovejšiu, spoločnosť.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku