Depeša z juhu

31.07.2012 22:00

Nad lánmi slnečníc zapadá slnko. Na pozadí tejto scenérie počuť hlas imáma. Tu, na hlbokom bulharskom vidieku, oznamuje, že Alah je veľký. Ako mešita slúži rodinný dom, ku ktorému pristavili malý minaret. Svätostánok vyzerá skromne, no viera tu má široké základy.

Takmer celá dedina sa skladá z Turkov a Pomakov. Pomaci sú Bulhari, ktorí kedysi prijali islam a hovoria zmesou bulharčiny a turečtiny. Jednu aj druhú skupinu sa kedysi Todor Živkov snažil pobulharčiť, ale neuspel.

Po nedávnom teroristickom útoku v Burgase sa síce objavili nesmelé otázky, či teroristi nemohli mať domácu oporu, ale nik tu tomu neverí. Veď svojich moslimov si Bulhari poznajú. Tým bol ukradnutý Živkov a je im ukradnutý aj radikálny islam. Porovnávať ten bulharský s iránskym alebo saudskoarabským je ako mýliť si kvakerov s jezuitami.

Takto trávim svoje balkánske leto, nie pri mori, ale hlboko v útrobách Bulharska. Je to zábava. Napríklad jazda autom. Nie všade sú dopravné značky, a tak sa treba riadiť tradíciami. Prednosť sprava občas platí, ale uznávanejšie pravidlo je, že ak vaša cesta vyzerá väčšia, máte prednosť. Na jazdné pruhy sa tu veľmi nehrajú, veľa ľudí jazdí stredom. To dáva zmysel, lebo tam je menej výmoľov ako po okrajoch.

Cesty a neuveriteľne zlá verejná doprava sú najviditeľnejšou ilustráciou rozpadu verejného sektora. Bulhari nie sú schopní vyberať dane, v ich príjmoch sú úplne na chvoste EÚ spolu so Slovenskom. Zapríčiňuje to kombinácia nízkych sadzieb (so svojimi desiatimi percentami podnikovej dane sú už pomaly daňovým rajom) a neefektívneho výberu či, presnejšie, rozsiahle úniky.

Zato vozový park na rozpadnutých cestách je vcelku slušný. Podobne ako Slováci aj Bulhari majú radi okázalé vozidlá. Predseda každého jedného výboru bulharského parlamentu má osobný mercedes so šoférom. Ďalšie dispozičné autá so šoférmi vedenie parlamentu prideľuje poslancom „podľa potreby“. Draho sa vozia aj šéfovia vyšších územných celkov. Keď sa jedného minule pýtali na jeho limuzínu, bez mihnutia oka povedal, že „vo svojom poslednom volebnom období si chcel trochu dopriať“.

Ale Bulhari za efektívnejšiu verejnú politiku bojujú. Začiatkom júla sa sudcovia tvrdo postavili za reformnú šéfku svojho združenia, ktorú sa vláda snaží odstaviť z funkcie. Dokonca demonštrovali v uliciach.

V týchto dňoch žije Sofia zase protestmi colníkov. Minister financií sa rozhodol ústredie colnej správy presunúť zo Sofie do Ruse, na hranice s Rumunskom. Nemal na to v podstate iný dôvod ako to, že tam jeho kamaráti postavili administratívny komplex, v ktorom nepredali prakticky ani jednu kanceláriu. A tak ho potrebujú zaplniť.

Varna zase celé leto žije protestmi občanov proti stavbám a automobilovej doprave v Morskej záhrade, obrovskom verejnom parku, ktorý lemuje celé nábrežie.

V Sofii zase občianski aktivisti bránia prijatiu zákona o lesoch, ktorý má uľahčiť ľahšiu výstavbu lyžiarskych centier a ťažbu dreva. Pozerám sa na tie nekonečné polia, nad ktorými krúžia žeriavy, na krásne lesy a háje a držím im palce.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku