Gastrolístky – v čom záujme?

, 11.05.2015 09:00

Gastrolístky sú požehnaním i prekliatím. Vďaka nim si ľudia zvykli chodiť na obed do reštaurácií. Vďaka nim majú emitenti garantované miliónové zisky a vďaka nim prevádzkovateľom reštaurácií zostali iba oči pre plač, lebo im musia platiť vysoké provízie.

Malý počet firiem vydávajúcich gastrolístky, stabilný trh (cca. 750-tisíc užívateľov) a zhruba 5 % provízia z jedného lístka robia z tohto segmentu vysoko ziskový biznis. Pri prakticky nulovom riziku si tak na veľmi slušné peniaze príde zopár „vyvolených“. Navyše, ak by sa naozaj dohodli a rozdelili si trh, čo momentálne prešetruje Protimonopolný úrad, mali by po starostiach…

Riešením by preto bolo gastrolístky zrušiť, lebo okrem toho, že sú zbytočným medzičlánkom, ktorý ťahá majiteľom reštaurácií peniaze z vreciek, predstavuje zbytočnú byrokratickú záťaž pre zamestnávateľov i prevádzkovateľov.

Nežijeme však v ideálnom svete. Ak by sa zrušili, podľa viacerých hostinských by ľudia prestali chodiť na menu. Na druhej strane, gastrolístky berú prakticky vo všetkých maloobchodných sieťach, takže svoj pôvodný účel – aby sa prioritne využívali v stravovacích zariadeniach – sa už dávno míňa cieľu.

Ak zrušenie odmieta i rezort práce, riešením by mohla byť striktnejšia regulácia – osekanie marží pri vstupe a predovšetkým pri výstupe gastrolístkov z obehu. Po predložení a hlasovaní o takomto legislatívnom návrhu by aspoň bolo jasné, koľko poslancov bráni záujmy voličov a koľkí zastupujú v parlamente záujmy lobistov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#reštaurácie #gastrolístky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku