Na škripec

, 21.12.2015 14:00

Slovenské hradné zrúcaniny zažívajú novú vlnu drancovania. Človek by si pomyslel, čo už sa dá ukradnúť na nejakej ruine? Ale dá sa, dokonca všetko, čo nie je prikuté železnou reťazou o skalu.

Len za poslednú sezónu zrejme organizovaná banda „vybielila“ päť hradov! Zlodeji sa špecializujú na stavebné miešačky, ale neohrdnú ani iným pracovným náradím a materiálom.

Cynizmus týchto lupičov je o to väčší, že neokrádajú štát, ale konkrétnych ľudí a ich občianske združenia, ktoré založili nadšení milovníci dejín a prírody. Ich cieľom je zastaviť deštrukčný proces, ktorý pozvoľna prebieha na pamiatkach aj preto, lebo im spoločnosť desaťročia nevenovala svoju pozornosť a peniaze.

Týmto dobrovoľníkom vôbec nejde o zisky. Pritom o svojom odhodlaní nielen rozprávajú, ale aj robia všetko, čo je ich v ich silách, aby pomníky našej histórie nezmizli definitívne, ale zachovali sa aj pre budúce generácie. V posledných rokoch, keď sa aktivisti zamerali najmä na vyčistenie hradných areálov od náletových drevín a na konzerváciu kamenných objektov, výsledky ich záslužnej činnosti sú už jasne viditeľné. Na prospech rozvoja zamestnanosti, cestovného ruchu a celého regiónu.

Nie každá skupina nadšencov na to dostáva dotácie od ministerstva kultúry a ústredia práce. Ich aktivity závisia aj od pochopenia sponzorov, miestnych úradov a neraz popri osobnom nasadení počas víkendov a dovoleniek aj od príspevkov z vlastnej peňaženky. A teraz vtrhne na stavenisko banda bezohľadných ignorantov… V stredoveku, keď sa hrady vykrádali, chytených lúpežných rytierov dávali na škripec. Tí dnešní vagabundi si nezaslúžia nič iné…

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#hrady #zlodeji #zrúcanina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku