Pokus č. xyz

, 19.04.2017 22:00

Na Slovensku vznikajú strany takmer výlučne delením. Toto pravidlo opäť potvrdila dvojica Beblavý - Mihál, ktorí ešte nedávno nosili tričko iných partají, a teraz zakladajú vlastnú.

Beblavý spolu s ostatnými „opozičníkmi“ takticky vyčkával, či prezident podporí Progresívne Slovensko. Kiskovo rozhodnutie nevstúpiť do straníckej politiky ho pomklo k tomu, aby založil vlastnú stranu a nečakal ani na to, kým sa rozhýbe Štefunko a spol.

Tento krok znamená, že tromfy v rukách má on a štefunkovci, ak sa budú chcieť pridať, tak sa budú musieť prispôsobiť jeho pravidlám hry.

Na druhej strane – nový tandem to nemá ešte ani zďaleka vyhraté. Beblavý ani Mihál nie sú lídrami schopnými strhnúť masy a osloviť 150-tisíc ľudí, ktorých hlasy potrebujú na vstup do parlamentu, môže byť nad ich sily.

Sú to odborníci, a preto do partie budú nutne potrebovať niekoho, kto novú značku „predá“ verejnosti. Preto sa takticky spočiatku ani príliš nevymedzujú a o sebe tvrdia, že budú „liberálni, konzervatívni aj sociálni“, aby nikoho od seba neodpudili.

Stredové vody sú totiž dostatočne široké a po odchode Siete do zabudnutia prázdne. Túžba zaplniť tento priestor liberálnym subjektom so stabilnou podporou sa cyklicky opakuje – v minulosti sa o to pokúšali DÚ, ANO i mnohí ďalší, no zväčša šlo iba o podenkové strany.

Stále tu však existuje SaS, ktorá v minulých voľbách profitovala práve z nevýrazného postoja Rada Procházku a dokázala prilákať jeho voličov k sebe. Hoci sa Sulík posúva do extrémnejších polôh, pre „trhových fundamentalistov“ bude stále príťažlivý a je preto otázne, či umiernená liberálna strana bude pre mestských voličov dostatočne atraktívna.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Jozef Mihál #Miroslav Beblavý
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla tulip color

Perla tulip color

29,99
Vianočný aranžmán veniec so sviečkou strieborný

Vianočný aranžmán veniec so sviečkou strieborný

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk