Robotníci sú späť

, 09.06.2017 22:00

Vzhľadom na to, že ešte pred mesiacom sa zdalo, že konzervatívci na čele s Theresou Mayovou majú víťazstvo „vo vrecku“ a Jeremy Corbyn bol považovaný za jasného „losera“, priniesli parlamentné voľby vo Veľkej Británii viacero prekvapení.

To, že mladým ľuďom „bije srdce skôr vľavo“, je všeobecne známe, ale že nakoniec dá labouristom hlas až 63 % voličov vo veku od 18 do 24 rokov, je malou senzáciou.

Corbynovi sa však okrem mladých podarilo zmobilizovať aj robotníkov, ktorí sa od strany v poslednom čase začali čoraz viac odkláňať k antieurópskej Strane nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).

Ak by labouristi chceli pomýšľať na víťazstvo, tak pri väčšinovom systéme musia poraziť hlavných súperov – konzervatívcov. No keď im časť ich tradičného elektorátu „odsaje“ UKIP, tak nikdy nemôžu vyhrať. Preto bolo dôležité získať späť ich dôveru.

Pri vyhlasovaní výsledkov v jednotlivých volebných okrskoch sa grafy zobrazujúce zisky a straty politických strán v jednom aspekte nápadne podobali: tam, kde ubudla fialová farba znázorňujúca nacionalistickú UKIP pribudla zväčša červená labouristická.

Z toho možno usúdiť, že časť robotníckej triedy, pre ktorú už brexit nehrá úlohu, lebo Spojené kráľovstvo je na ceste z EÚ a ktorú dokázal na svoju stranu v minulosti strhnúť Nigel Farage, sa vracia späť k „svojim koreňom“.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#britské voľby #Jeremy Corbyn #Theresa Mayová #Veľká Británia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk