V čom je problém

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov v stredu vyhlásil, že nerozumie, prečo je taký rozruch okolo stretnutia ľudí zo štábu Donalda Trumpa s ruskou právničkou Nataliou Veselnickou. „V čom je problém?“ spýtal sa počas návštevy Bruselu.

, 12.07.2017 22:00
debata (17)
Americké prezidentské voľby sú známe tým, ako sa protikandidáti snažia na seba vyťahovať všemožnú špinu, ozajstnú či domnelú.

Formálny šéf veľvyslanca Sergeja Kisľaka, okolo ktorého sa celá aféra s ruským zasahovaním do amerických volieb točí, by sa mohol úprimne diviť len v prípade nejakej mysterióznej a náhlej straty kognitívnych schopností. Čo uňho nepredpokladáme, a to je vlastne kompliment.

V základnej rovine nie je vôbec podstatné, či má Veselnická naozaj kontakty na Kremeľ, alebo dokonca či mala vôbec nejaké informácie o Hillary Clintonovej. Dokonca ani to, či o takých informáciách na samotnom stretnutí bola vôbec reč.

Donald Trump junior išiel na stretnutie s vedomím, že tam môže dostať kompromateriály na Clintonovú, ktoré pochádzajú od ruskej vlády. To nehovoria fake news a nevymýšľajú si to porazení demokrati.

Tak je to jasne a konkrétne napísané v emailoch, ktoré Trump mladší zverejnil, pretože mal informáciu, že sa k nim dostali New York Times a boli pripravení zverejniť ich. Trumpova mailová odpoveď sprostredkova­teľovi, ktorý mu takúto spoluprácu s Rusmi ponúkol? „Ak by to bolo naozaj tak, budem nadšený!“

Americké prezidentské voľby sú známe tým, ako sa protikandidáti snažia na seba vyťahovať všemožnú špinu, ozajstnú či domnelú. Volebné štáby prevetrávajú minulosť protivníka a každý detail je analyzovaný a hodnotený z hľadiska využiteľnosti v kampani.

V prezidentských voľbách sa však vyskytuje aj iná eventualita: len čo vznikne podozrenie, že informácie poškodzujúce niektorého z kandidátov boli nadobudnuté nezákonne, volá sa FBI. Ak už aj nie kvôli zákonu samotnému, potom prinajmenšom preto, lebo môže ísť o pascu. Taká vec by mohla zlomiť krk nielen kampani nádejného kandidáta, ale, ako je známe najneskôr od čias Richarda Nixona, aj hotovému prezidentovi.

Aká dávka arogancie je potrebná na to, aby bol nejaký kandidát ochotný získať informácie, ktoré pochádzajú z cudzích zdrojov a celkom určite nemohli byť získané legálne? Aspoň taká veľká, akú veľkú dávku naivity teraz očakáva od svojich poslucháčov Sergej Lavrov.

Trumpov syn, jeho zať Jared Kushner a vtedajší šéf jeho kampane Paul Manafort ochotne pristali na stretnutie s ruskou právničkou, od ktorej očakávali informácie od ruskej vlády, ktoré mali pomôcť Trumpovi seniorovi. Odvtedy opakovane klamali o svojich kontaktoch s Rusmi aj o tomto konkrétnom stretnutí. Kushner navyše porušil federálny zákon, keď nepravdivo vyplnil dotazník pri získavaní bezpečnostnej previerky.

Otázka neznie tak, či Trumpovi ľudia spolupracovali s Rusmi, ale nakoľko až spolupracovali. V tomto prípade to znamenalo minimálne byť spoluúčastníkom krádeže pošty zo serverov Demokratickej strany.

Problém je v tom, že ak nad Trumpom nezlomia palicu kongresoví a senátni republikáni, zlomia ju nad svojou vlastnou stranou alebo nad americkou demokraciou. Lavrov im v tom určite brániť nebude.

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Sergej Lavrov #Donald Trump #americké prezidentské voľby #Donald Trump jr.
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy