Hra o čas

, 07.12.2017 09:00

Parlamentné voľby v Česku priniesli politický pat. Od začiatku bolo teda zrejmé, že z takejto situácie žiadne dobré riešenie nevzíde. Veľmi rýchlo sa totiž potvrdilo, že Andrej Babiš bude zostavovať iba menšinovú vládu, lebo nik s ním do partie ísť nechce. Obava, že by aj iné strany mohli dopadnúť tak ako ČSSD a ľudovci, je nanajvýš oprávnená, a ako ukazujú aktuálne prieskumy, prepad oboch strán sa ešte ani zďaleka neskončil.

Na druhej strane, ak v snemovni pri obsadzovaní funkcií a pri schvaľovaní zasadacieho poriadku veľmi dobre fungovala ad hoc koalícia ANO, okamurovci a komunisti, kde majú strany z tzv. demokratického bloku záruku, že v prípade potreby Babiš nebude spolupracovať s týmito dvomi partajami aj ďalej?

Andrej Babiš dostal v stredu od Miloša Zemana poverenie zostaviť vládu. Aj keď je iba málo pravdepodobné, že sa mu hneď na prvý pokus podarí v snemovni získať dôveru, získal niečo dôležitejšie: čas. Pakt Zeman – Babiš má jasnú taktiku, odkladať zostavenie vlády na čo najneskôr. Šéf ANO bude môcť ešte mesiac predstierať, že má záujem dohodnúť sa, najmä s pravicovými stranami. Zároveň jeho emisár J. Faltýnek bude viesť rokovania so svojím starým známym R. Fialom (SPD), s ktorým sa pozná z prostějovskej radnice.

Po prezidentských voľbách, ak by bol Zeman znovu zvolený, po mesiacoch bezvládia môže hlava štátu apelovať na politickú zodpovednosť strán a „zodpovední“ poslanci z SPD a KSČM tak po veľkom prehováraní napokon zdvihnú ruky za Babišov kabinet. Nemôžu to však urobiť hneď, lebo by to nevyzeralo dobre. Na svete tak bude menšinový kabinet s krytím Hradu, opierajúci sa o rôzne ad hoc koalície. Česku tak bude vládnuť človek, ktorý nechcel byť nikdy politikom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ČSSD #Česko #Andrej Babiš
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

28,99
Kytica pre pána protea

Kytica pre pána protea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk