Americký vabank

, 04.02.2018 22:00

Proti Nixonovi sa postavil systém. Za Trumpa sa systém rozkladá.

Keď sa Richard Nixon pokúsil zmariť vyšetrovanie aféry Watergate vyhadzovaním ľudí z ministerstva spravodlivosti a ich výmenami za takých, čo budú lojálni prezidentovi, jeho vlastná strana sa postavila na odpor a urýchlila jeho pád. Keď Donald Trump diskredituje FBI a justíciu, aby zmaril vyšetrovanie súhry jeho volebného tímu s ruskými snahami ovplyvniť voľby 2016, republikánska väčšina hrá túto hru s ním.

To je hlavný rozdiel medzi dneškom a vtedajškom, ktorý môže viesť aj k dramaticky rozdielnym dôsledkom. Proti Nixonovi sa postavil systém. Za Trumpa sa systém rozkladá.

Voličská podpora súčasného prezidenta USA je rekordne nízka a vyhliadky jeho podporovateľov na znovuzvolenie v kongresových voľbách na jeseň sa zmenšujú. Sú to však odporcovia Trumpa spomedzi republikánov, ktorí jeden po druhom vyhlasujú, že sa o znovuzvolenie nebudú uchádzať, zatiaľ čo jeho komplici zostávajú. Rozhodli sa hrať spolu s prezidentom vabank, ktorého zakončením môže byť devastujúca porážka, ale aj výbuch systému, ktorý spoločne podkopávajú.

Carter Page, konzultant v ropnom biznise s aktivitami v Rusku a Strednej Ázii, sa v hľadáčiku FBI ocitol už roku 2013 v súvislosti s vyšetrovaním snáh ruských agentov naverbovať niekoho v New Yorku. Trump si vtedy ešte užíval svoju bulvárnu slávu a televíznu reality šou. FBI požiadala špeciálny súd o povolenie sledovať Pagea roku 2016, keď bol krátko súčasťou Trumpovho volebného tímu, a povolenie jej nielen udelili, ale ešte niekoľkokrát obnovili.

Nekompletné informácie povytŕhané z kontextu majú dokazovať, že FBI a ľudia z rezortu spravodlivosti konali v politickom zaujatí voči Trumpovi.

Memorandum, ktoré spísal šéf kongresového výboru pre tajné služby Devin Nunes, je štvorstranovým „výcucom“ z niekoľko desiatok strán dlhej žiadosti FBI o povolenie sledovať Pagea. Nekompletné informácie povytŕhané z kontextu majú dokazovať, že FBI a vysokopostavení ľudia z rezortu spravodlivosti konali v politickom zaujatí voči Trumpovi. Čo na tom, že ide o republikánov a v niektorých prípadoch o vlastných nominantov hlavy štátu. Deliacou čiarou v Trumpovej Amerike predsa nie je politika, ale osobná lojalita k prezidentovi, i keby mala znamenať prekračovanie zákona či zanedbávanie zákonných povinností.

„Memo ma totálne očisťuje,“ vyhlásil Trump cez Twitter víťazoslávne. Zaujatý a fakticky nesprávny kompilát pochopiteľne nikoho neočisťuje, pretože to môže urobiť iba riadne vyšetrovanie. Ide len o to, aby mohol Trump a jeho ľudia v Kongrese a vybraných médiách kričať, že je to politický komplot pre prípad, že budú výsledky vyšetrovania pre neho nepriaznivé. Po usilovnom diskreditovaní médií prišli teda na rad FBI a rezort justície. Podľa republikána Johna McCaina Vladimir Putin si môže mädliť ruky: Washington robí jeho prácu za neho.

Veru. Motívom ovplyvňovania volieb predsa nebola láska ruského lídra k nekompetentnému boháčovi, ani zlepšenie americko-ruských vzťahov. Motívom mohol byť chaos, aký dnes v USA vidno, a Trump mohol byť vhodnou postavou preto, lebo má na hlave maslo z čias, keď mu americké banky zabuchli dvere pred nosom a jeho ďalšie podnikateľské eskapády začali závisieť od ruských peňazí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Donald Trump #USA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

31,99
Kytica čierny  flower box ružové kvety

Kytica čierny flower box ružové kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk