Len nesmieme mlčať

, 26.06.2018 22:00

Incident z Banskej Bystrice, kde na partiu chlapov kosiacich trávnik vystrelil muž z balkóna, pričom jedného zranil, ukazuje, že doteraz latentné prejavy rasizmu dostávajú čoraz otvorenejšiu podobu.

Nebol to skrat človeka, ktorý je nevyspatý po nočnej šichte a hukot kosačiek ho zobudil (stalo sa to popoludní o 14. hodine). Ak sa útočník „pochválil“ nacistickou vlajkou a ešte aj hajloval, znamená to, že si bol vedomý toho, čo robí.

Nárast pravicového extrémizmu, xenofóbie a intolerancie za posledný rok je varujúci. Hospodársky rast a ekonomický blahobyt sami osebe nedokážu eliminovať tú špinu, ktorá je čoraz zažratejšia. Ak sa to, čo bolo v minulosti nepredstaviteľné, stáva normou (minulý rok partia mladíkov v Pohronskej Polhore vystrelila zo samopalu na dom, v ktorom bývala rómska rodina), tak treba byť na pozore, pretože nabudúce sa už rasový útok môže skončiť smrťou.

Akoby nestačilo, že Rómovia na Slovensku musia čeliť predsudkom majority. Takýmito činmi sa tu vytvára klíma, v ktorej je úsilie o integráciu Rómov vopred odsúdené na neúspech.

Niektorým vytváranie takéhoto napätia vyhovuje, ak však náš štát má byť dobrým miestom pre život, mali by takéto prejavy neznášanlivosti byť potláčané hneď v zárodku.

Je to aj o symboloch a gestách. Ikonická fotografia, na ktorej postaršia žena s kabelkou vyháňa neonacistov, obletela celý svet. Danuta Danielssonová, ktorej matka prežila nacistický koncentračný tábor, vedela, aké zlo predstavuje táto ideológia.

Keď bude viac takých ľudí, ako bola táto odvážna žena, tak si aj „holohlavci“ budú dovoľovať menej. Len nesmieme mlčať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#xenofóbia #rasizmus #Banská Bystrica
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

49,99
Kytica Letana 9

Kytica Letana 9

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk