Drahá Bratislava

, 05.11.2018 14:30

Vraj nejde o novinku, že ceny v mestách boli vždy vyššie ako na vidieku. V prípade Bratislavy to platí niekoľkonásobne. Aj to je pravda, že porevolučný vývoj a osamostatnenie Slovenska spôsobili „dôležitejšie postavenie“ hlavného mesta.

Inými slovami, Bratislava sa zmenila na obrovský válov, ku ktorému sa z čoraz beznádejnejších regiónov ľudia zväčša nehrnú z pozitívnej motivácie, ale z nevyhnutnosti. Z potreby najesť sa, nájsť uplatnenie, zarobiť peniaze – a spravidla už zostanú.

Vyvoláva to jav, ktorý niekto nazýva „daňou za prosperitu regiónu“ – že hlavné mesto je preľudnené, duševne odľudštené, a – astronomicky predražené. Jednoducho, pre priveľa ľudí nežiteľné a mnohí aj napriek svojej vôli z neho musia utekať, ak im „fantastické“ ukazovatele HDP nemajú napokon privodiť infarkt. Kto trochu pozná Slovensko, z bezútešného obrazu niektorých takmer vyľudnených regiónov, napríklad Gemera, a kolabujúcej „prosperujúcej“ Bratislavy, z ktorej by každý najradšej „zdrhal“, mu behá po chrbte mráz.

Ani utiecť nie je kam. Lebo tam, kde sa ceny za služby a bývanie pohybujú v ľudskejších kategóriách pre človeka zarábajúceho „bratislavský“ plat, niet, ľudovo rečeno, do čoho pichnúť. Analytici hovoria o tom, že čím rýchlejšie bohatne krajina, tým sú rozdiely medzi centrom a perifériami priepastnejšie. Smutné je, že tento úpadok sa považuje za znak prosperity krajiny.

Mnoho sa hovorí o podpore rozvoja regiónov, zväčša sú to však len reči naoko. Dosiaľ nikto v záujme decentralizácie Slovenska a väčšej regionálnej rovnováhy nič systémové nepodnikol. Je to na škodu celkom všetkých – aj tých, ktorí o tom nevedia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#regionálny rozvoj #predraženie #Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Flower box biela kocka "M" farebné kvety

Flower box biela kocka "M" farebné kvety

29,99
Orchidea zelená na vysoko

Orchidea zelená na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk