Mýty pred voľbami

, 05.11.2018 22:00

Populistickí a nacionalistickí politici už roky bagatelizujú význam OSN. Teraz však jej pre zmenu vyčítajú priam svetovládne chúťky v podobe Globálneho kompaktu o migrácii, ktorý táto organizácia s podporou 193 krajín prijala v júli na svojom Valnom zhromaždení. A keby len vyčítali, priam strašia údajne katastrofickými následkami pre Európu a Severnú Ameriku.

Spolu so xenofóbne naladenými činiteľmi v Budapešti a vo Viedni ich spájajú nedávne alebo nastupujúce voľby – v Česku, Poľsku a USA. Naleštenovou šabličkou najnovšie šermujú aj páni z opozičného a koaličného tábora na Slovensku. Azda dúfajú, že tým v predvečer komunálok zviditeľnia svojich kandidátov. Napriek tomu, že naša vláda naďalej tvrdo odmieta akékoľvek kvóty a povinné prerozdeľovanie utečencov. Napokon o tom sa text, ktorý sa chystajú v decembri podpísať predstavitelia na medzivládnej konferencii v Marakeši, vôbec nezmieňuje.

V tomto právne nezáväznom dokumente sa, naopak, zdôrazňuje, že formulovanie vlastnej migračnej politiky ostáva suverénnym právom každého štátu. Nespochybňuje ani výlučnú zodpovednosť krajín v rozhodovaní o tom, kto môže a kto nemôže prekračovať ich hranice. Týka sa najmä tzv. tretieho sveta. Veď napríklad až 80 percent africkej migrácie sa odohráva iba v rámci čierneho kontinentu.

V medzinárodnom pakte nejde o utečencov, ale o širšie chápanú problematiku. Veď ani naši ľudia pracujúci v zahraničí nie sú utečencami, ale migrantmi. Ich práva a postavenie by mali byť jasnejšie formulované i dodržiavané, aby sa nestali občanmi druhej kategórie len preto, že sú cudzincami.

Situácia bude pre nich ešte aktuálnejšia po odchode Spojeného kráľovstva z únie. Populisti by aj v ich záujme mali zanechať šírenie hrôzostrašných mýtov a bludov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#OSN #Globálny kompakt o migrácii
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Flower box biela kocka "M" farebné kvety

Flower box biela kocka "M" farebné kvety

29,99
Orchidea zelená na vysoko

Orchidea zelená na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk