To najlepšie z Danka

, 29.01.2019 22:00

Predseda parlamentu Andrej Danko samozrejme popiera, že jadrom jeho poznámky na adresu podpredsedníčky toho istého parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej bol prvoplánový rasizmus. On chcel predsa „iba“ ukázať, kto z nich má prevahu. Verejne predviesť svoje pohŕdanie poslankyňou, ktorá mu lezie na nervy. A urobil to tak, ako to len on dokáže

Ak by bol povedal niečo v zmysle: mňa predsa nemôže uraziť niekto, kto sám nemá vysokú školu, bola by to ukážka povýšenectva niekoho, kto verí, že akademický titul je úradným dôkazom o tom, že je fajnovejším človekom. Čo je, mimochodom, presne ten typ ľudí, ktorí u nás usilovne pomáhajú premeniť vzdelávací systém na fabriku na úradné štemple – a ktorým systém, sám odmeňovaný za množstvo a rýchlosť štempľovania, až príliš často vychádza v ústrety.

Tento druh pohŕdania však Danko vyjadriť nemohol. Jednak už bol použitý skôr aj v jeho prípade, jednak by tým v televíznej diskusii neodskočil od podstaty. Ňou je hlboko spochybnená autentickosť a celková hodnota jeho vlastnej rigoróznej práce. A tak pri poslankyni Nicholsonovej siahol hlbšie – a vcelku nezáleží na tom, či vedome, alebo automaticky.

Andrej Danko je už niekoľko rokov pod tlakom funkcií, ktoré sú nad jeho sily a schopnosti. Mandát od voličov ešte nič nehovorí o tom, kto bude zodpovedne riadiť chod parlamentu.

„Cigánočka“ je presne ten typ pohŕdavej blahosklonnosti, akej porozumie nezanedbateľný segment našej spoločnosti. Ten, ktorý stále rád používa sloveso cigániť ako synonymum slovesa klamať, a ktorý by sa pritom do krvi hádal, že nemá nič spoločné s rasizmom a rasistami. Cigán je pre nich otázkou charakteru, nie etnicity. A cigánočka môže byť v tradíciách slovenskej viechy prelomu storočí napríklad aj „chutná“.

Neverte, keď vám niekto tvrdí, že ľudia pod tlakom zo seba vydávajú to najlepšie – ako napríklad olivy. Jediné, čo sa s človekom pod tlakom deje, je to, že keď praskne obal či šupka, von sa vyvalí to, čo bolo pod ňou. A až príliš často by bolo bývalo najlepšie, keby to, čo bolo skryté vo vnútri, tam aj zostalo.

Andrej Danko je už niekoľko rokov pod tlakom funkcií, ktoré sú nad jeho sily a schopnosti. Mandát od voličov ešte nič nehovorí o tom, kto bude zodpovedne riadiť chod parlamentu či spolurozhodovať o chode spoločnosti. Volebný výsledok nie je potvrdenkou demokratickosti, práve tak, ako diplom nie je potvrdením toho, že je niekto výnimočný človek. Tlak na neho sa navyše stupňuje s každou aférou v rezortoch, ktoré spravujú nominanti jeho strany a s každým ďalším cirkusom okolo jeho osoby, ako je to aj v prípade jeho rigoróznej práce.

Škrupinka civilizovanosti a zodpovednosti praská. Politik, ktorý zarúbal privysoko nad svoje možnosti, sa obracia proti spoločnosti, v ktorej je ešte stále možné uťahovať si z vládcov a spochybňovať ich spôsobilosť rozhodovať o osudoch miliónov ľudí. A fakt, že politickí rivali, na ktorých popri tom nafúkane, nevkusne a primitívne útočí, často sami udierajú pod pás a s ich vzťahom k demokracii to tiež občas vyzerá všelijako, ho nijako neospravedlňuje.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Lucia Ďuriš Nicholsonová #Andrej Danko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

199,99
Amore červené ruže Grand

Amore červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk