Choroba intenzívneho chovu

, 29.01.2019 20:00

Vtáčia chrípka, E-coli, slintačka a krívačka, cestná soľ, BSE, katarálna horúčka, prasacia chrípka, salmonely a najnovšie spracovanie viditeľne chorého mäsa na bitúnkoch v Poľsku.

Ministerka Gabriela Matečná apeluje: Kupujte slovenské potraviny, tam vieme zaručiť, že potravina prešla kompletnou kontrolou od chovu až po pulty. Vraj ide o škandál, ktorým sa nebudú zaoberať len Poliaci, ale aj Rada agroministrov EÚ.

Aj vy ste už zvedaví, s čím takým asi oní agroministri prídu? Potrestajú Poľsko, budú hovoriť o precedense, zabudnú na kostnú múčku spred desaťročí, vyzvú spotrebiteľov, aby, ak môžu, kupovali domáce, ideálne nejaké z biofarmy? Ožijú všetky klišé o prefíkaných poľských šmelinároch? Dá sa to očakávať. Očakávať sa nedá pomenovanie skutočných príčin, prečo k takým škandálom dochádza. Tou hlavnou je všade na svete intenzívny chov.

Človek sa usiluje získať maximum proteínov za minimálny čas v minimálnom priestore, ideálne, ak sa dobytok prekrmuje (geneticky modifikovanou) kukuricou a sójou. Tie spotrebujú najviac hnojív, a to zas dobre vyhovuje agrochémii. Sójový proteín sa najčastejšie dováža z Brazílie a USA, a to všetko umožňuje, že si mäso môže relatívne lacno kúpiť skoro každý.

Pre moderného človeka sú zvieratá len továrňou na proteíny a peniaze – už nič netuší o tom, ako sa chovajú, čo jedia, ako sa zabíjajú. Je to priemysel založený na genetickej selekcii. Potraviny sú súčasťou ekológie, ale západný človek ich vníma len ako tovar prinášajúci zisk. A tak najjednoduchšie bolo vytvoriť ekonomiku rastu, priemyselného chovu zvierat a posmech z tých, ktorí na to upozorňujú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#slintačka a krívačka #priemyselný chov #mäso #ekonomika rastu #BSE
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

199,99
Amore červené ruže Grand

Amore červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk