Koniec doby kešu?

, 14.03.2019 22:00

Kauzy, akou bola aj tá Bašternákova, prispievajú k tomu, že ľudia strácajú vieru v spravodlivosť. Po štvrtkovom verdikte Krajského súdu v Bratislave, ktorý poslal kontroverzného podnikateľa na päť rokov do väzenia, môžu cítiť aspoň nejakú satisfakciu.

Odsúdenie Bašternáka je dôležitý impulz pre spoločnosť, kde nedôvera k inštitúciám, najmä justícii, dosahuje neúnosnú mieru. Bašternák si pravdepodobne v base posedí dlhšie, lebo na rováši má toho viac. Táto kauza môže odstrašujúco pôsobiť na časť dépeháčkarov, ktorí neoprávnene žiadajú vyplatenie dane z pridanej hodnoty.

Vyčistiť Augiášov daňový chliev si však bude vyžadovať ešte obrovské úsilie. Po Slovensku behá množstvo rôznych „Bašternáčikov“, ktorí sa obohacujú prostredníctvom karuselových podvodov. Zvrhlosť ich konania spočíva v tom, že zatiaľ čo jedni poctivo platia dane, títo podvodníci prostredníctvom fiktívnych vratiek DPH kradnú z toho, čo vyzbierali ostatní.

Je však zrejmé, že takéto miliónové podvody by sa nemohli diať, ak by kompetentní nad takýmto konaním neprivierali oči alebo aspoň neboli ľahostajní. A to je hlavná pointa tohto smutného príbehu.

Špekulanti, ktorí fiktívne kupujú a predávajú firmy, a potom si z toho pýtajú od štátu vratky, sa nájdu všade. Lenže inde to takýmto „predajcom vzduchu“ tak ľahko neprejde…

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#vratky z DPH #Ladislav Bašternák
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
14,99
Flower box vintage srdce "S" červená ruža

Flower box vintage srdce "S" červená ruža

26,99
Passion farebné gerbery

Passion farebné gerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk