Tým by sa síce pôvodné liberálne myšlienky ešte viac zriedili, no to nie je hlavné. A podstatné nie je ani to, či by takto v trojici dosiahli viac hlasov ako Smer a tým aj nárok na poverenie na zostavenie novej vlády. Prezidentka Zuzana Čaputová totiž túto nepísanú tradíciu už spochybnila a aj tak bude najdôležitejšie, kto bude mať po 29. februári v rukách väčšinu žetónov.
Progresívcom ide najmä o to, aby si s pomocou dvoch politických subjektov zabezpečili v parlamente čo najširšie ramená, aby mohli spolu rozhodovať, koho k vládnej partičke ešte priberú a koho už nie. S tým, že tento trojspolok by mal hlavné slovo v personálnych i programových otázkach.
Kým Michal Truban už Miroslava Beblavého presvedčil, kto bude hrať vo vláde prvé husle, s Andrejom Kiskom to nebude až také jednoduché. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky sa začínajú prelievať sympatizanti PS/Spolu k strane Za ľudí. Tým exprezidentovi stúplo sebavedomie a na lákanie do volebnej koalície odpovedal nie. Ktovie, či k tomu výsledku prispeli odhalené Trubanove úlety z minulosti, alebo Beblavého historické korene v Dzurindovej SDKÚ, ku ktorej sa dnes v súvislosti s kauzou Gorila neradno hlásiť.
Nasledujúce štyri mesiace iste ešte zatrasú žrebovacím osudím nášho štátu. Pokojne sa môže stať, že sa Kiskov optimizmus o vytvorení šesťčlennej vládnej koalície ukáže ako prehnaný a bude celkom rád, keď sa k nim trom okrem KDH, SaS a OĽaNO pripojí aj Kollárova Sme rodina či maďarská volebná strana. Ak sa, pravda, dostanú do Národnej rady.