Prešov nie je výnimka

, 08.12.2019 20:00

Po nedávnej tragickej nehode autobusu pri Nitre a po povodni v Revúcej zažilo Slovensko minulý piatok ďalšiu dosiaľ nebývalú smutnú udalosť, ktorá si vyžiadala sedem ľudských životov. Šťastím v nešťastí bolo, že k výbuchu plynu v jednom z prešovských vežiakov došlo v pracovný deň krátko po poludní. Keby sa to stalo večer či cez noc, došlo by zrejme k ešte väčšej tragédii.

Bezprostrednú reakciu premiéra Petra Pellegriniho a jeho vlády, ktorá na účet mesta Prešov uvoľnila milión eur s prísľubom, že ak si to bude situácia vyžadovať, pošle ďalšie peniaze, treba uvítať. Takisto ako iniciatívu občanov, združení či cirkví, ktoré posielajú finančné príspevky na pomoc postihnutým rodinám.

Inou otázkou aj pre vyšetrovacie orgány ostáva, či sa veľkému nešťastiu nedalo zabrániť. Mimoriadne závažná je skutočnosť, že viacero stavebných a technických riešení paneláka, v ktorom došlo k výbuchu, bolo v rozpore s predpismi už od roku 2017. Pri jeho úpravách sa porušili viaceré zásady, a hoci hasiči na to pri kontrolách upozorňovali, ich pripomienky ostávali bez ohlasu. Tepelná izolácia budov je síce progresívna vec, ale ak sa z úsporných dôvodov neberú do úvahy bezpečnostné hľadiská, nemusí byť prínosom. Skôr naopak.

Prípad zhoreného paneláka na Mukačevskej ulici v Prešove nemusí byť ojedinelý. Množstvo zaparkovaných áut v prvých hodinách po výbuchu výrazne komplikovalo zásah profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Takéto problémy majú na svojich sídliskách takmer všetky mestá. Vie sa o tom už dlhé roky, no konkrétne riešenia sa neustále odkladajú. Nuž, páni primátori asi v panelákoch nebývajú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Prešov #plyn #Panelák #hasiči
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku