Veď kým tam pred 17 rokmi zomieral na ochorenie SARS každý tretí infikovaný, pri súčasnom koronavíruse je to 2,2 percenta. Navyše, Číňania sú lepšie pripravení na obdobnú epidémiu. Problém spočíva v tom, s akou rýchlosťou sa šíri do sveta.
Vírus 2019-nCoV je totiž zákernejší ako staršie mutácie. Môže preskočiť zo zvieraťa či z človeka na inú osobu ešte predtým, ako sa objavia prvé príznaky. Prispelo k tomu aj to, že zo strednej Číny, kde leží epicentrum nákazy, veľkomesto Wu-chan, sa do zahraničia cestuje omnoho viac ako v minulosti.
V týchto chvíľach môžeme veriť, že dvaja Slováci, ktorí prileteli z Číny s prechladnutím a ležia izolovaní v martinskej nemocnici, sú mimo nebezpečenstva. Každá epidémia, ktorá zasiahne Európu, je však skúškou pre naše zdravotníctvo, ako zareaguje na tie horšie scenáre.
Ukázalo sa, že v Žilinskom a Banskobystrickom kraji, ale aj vo Fakultnej nemocnici v Trnave nie je dostatočný počet lôžok na pľúcnych, ba ani na niektorých infekčných oddeleniach. Zväčša sú na tom hlboko pod vládnymi normatívmi.
Pri súčasných trendoch presunov ľudí z pracovných či zo súkromných dôvodov, rozvoja medzinárodného obchodu a turistiky, treba počítať s tým, že naši občania budú ešte intenzívnejšie cestovať aj do vzdialených krajín. Na slovenských letiskách a hraničných priechodoch bude zase väčšia tlačenica cudzincov.
Dobre, že sa kupuje prístroj na identifikáciu choroboplodných zárodkov, aby sme nemuseli byť v tomto ohľade závislí od laboratórií v iných štátoch. Len škoda, že sa na to myslí až päť minút po dvanástej.
A čo my ostatní? Pozorne počúvajme rady odborníkov. Aj pokiaľ ide o bežnú chrípku, lebo i na ňu sa zomiera.