Keď sa predseda parlamentu čuduje, prečo sa niekto stále rýpe v jeho minulosti, namiesto toho, aby riešil akútne problémy, tak zrejme nechápe, že prvé s druhým súvisí.
Matovičovu „vládu zmeny“ si ľudia zvolili, aby bojovala s korupciou a s netrasparentnosťou. Keď však súčasťou vládnej koalície je človek podozrivý z porušovania zákonov, len ťažko môže niekto veriť tomu, že on bude garantom zmeny a odteraz sa budú veci robiť poriadne.
Boris Kollár sa mal porúčať hneď po prepuknutí plagiátorského škandálu s jeho diplomovou prácou, a bol by pokoj. Mohol tak zachrániť aspoň účasť svojho hnutia vo vláde. Ak sa teraz potvrdí, že cez schránkové firmy na Cypre naozaj prepieral peniaze, bude musieť okamžite odísť z politiky a potopí aj svoj projekt Sme rodina.
Matovičovu „vládu zmeny“ si ľudia zvolili, aby bojovala s korupciou a s netrasparentnosťou. Keď však súčasťou vládnej koalície je človek podozrivý z porušovania zákonov, len ťažko môže niekto veriť tomu, že on bude garantom zmeny a odteraz sa budú veci robiť poriadne.
Keď Matovič krátko pred voľbami natočil na Cypre video, v ktorom ukázal schránkové firmy patriace Pente, trafil klinček po hlavičke. Ľudí už nebavilo prizerať sa, ako ich peniaze miznú v daňových rajoch a niekto sa nabaľuje na ich úkor, a tak „mu to hodili“.
Igor Matovič sa medzičasom aj vďaka tomuto videu stal premiérom. Ak nechce prísť o zvyšok svojej morálnej integrity, bude musieť začať používať rovnaký meter aj v prípade svojho koaličného partnera a čo najrýchlejšie rozlúsknuť tento oriešok.
Premiér si je vedomý, že kvôli diplomovke nik vládu nepoloží, na takúto politickú kultúru sme na Slovensku zjavne ešte nedorástli. Lenže podozrivé finančné transakcie a pranie špinavých peňazí sú predsa len trochu silnejšia káva. Tu už SaS ani Sme rodina len tak ľahko chvost nestiahnu.
Zdá sa, že nás čaká ešte dlhé a horúce leto s Borisom Kollárom, ktorého kauzy budú zamestnávať naše médiá.
Z toho prípadu plynie ešte jedno poučenie: Keď niekto opäť začne hovoriť, že do politiky by mali vstupovať majetní podnikatelia, lebo v nej nemajú žiadne postranné úmysly, zjavne nevie, o čom je reč. Andrej Babiš v Česku je dostatočne odstrašujúci príklad politika, ktorý sa ocitol v konflikte záujmov. Kollár je taký slovenský Babiš light, ktorý sa tiež v politike nemal nikdy ocitnúť…
Hoci postupný úpadok politickej triedy badať už takmer dve dekády, s príchodom kotlebovcov a kollárovcov na parlamentnú pôdu sme dosiahli absolútny suterén. Ak sme sa kedysi smiali na insitnom Jánovi Ľuptákovi, dnes sme konfrontovaní s antisystémom a populizmom toho najťažšieho kalibru.
Navyše títo populisti s veľmi nejasným podnikateľským pozadím nijako neprispievajú k tomu, aby bola politika viac transparentná.