Tentoraz sa im nepozdáva, že by sa na nich mali vzťahovať bruselské pravidlá. Únia si totiž dovolila navrhnúť, že by nové eurofondy dostali len tie krajiny, čo dodržujú pravidlá. A to nielen tie právne, ale i európske.
Obe krajiny sú ukážkou toho, ako to nerobiť. Sloboda tlače, práva žien… vyznievajú v ich podaní skôr ako paródia na hodnoty únie. Neposlušné štáty tak vytiahli „truckarty“. A to rovno teraz, keď Brusel bojuje o čas. Nový rozpočet treba schváliť do konca roka, na reformný balík bolo už včera neskoro.
Dá sa však len ticho hľadieť na to, čo sa u susedov deje? (Nebolo to tak dávno, čo sa poľská cesta spomínala i u nás, všakže, pani poslankyňa Záborská?!) Predsa len, napriek tomu, že hrozí meškanie či provizórium, azda nadišiel čas, aby Brusel pritvrdil. Aspoň ako-tak, v hre je totiž aj nemecký kompromis, ktorý okliešti ambiciózne pravidlo „peniaze len pre tých, čo hrajú podľa pravidiel“. Podľa návrhu Berlína by sa zadržali peniaze len za konkrétne previnenia – a aj to skôr tie rozpočtové.
Na druhej strane, napriek naťahovačkám, Budapešť i Varšava nie sú práve krajiny, na ktorých stoja a padajú príjmy do spoločnej kasy. Napriek kriku milióny z Bruselu potrebujú. Takže sa dá skôr či neskôr počítať s určitým kompromisom – s akým, to vari naznačí už štvrtkové on-line stretnutie lídrov členských krajín. Malo byť pôvodne venované najobľúbenejšej téme slovenského premiéra Igora Matoviča, boju proti pandémii. Otázne zostáva, na ktorú stranu sa postaví.
Podporí bruselské snahy o skrotenie našich susedov alebo bude proti európskym hodnotám? Tak či tak sa konečne ukáže, ako blízko sme maďarskej či poľskej ceste.