Prečo Sputnik (zatiaľ) nie

, 18.02.2021 19:00

Ak sa má život vrátiť do normálnych koľají, potrebujeme čo najviac očkovať. Na Slovensku dostalo vakcínu zatiaľ 251-tisíc ľudí, čo predstavuje zhruba 5 % populácie. Niekomu sa to môže zdať málo, no v rámci EÚ patríme k tým najlepším. Rýchlejšie očkovanie proti ochoreniu COVID–19 brzdia pomalé dodávky vakcín. Na podnet premiéra sa tak rozbehla diskusia o ruskej vakcíne Sputnik V.

Igor Matovič zjavne hľadá možnosti, ako odpútať pozornosť od svojich doterajších zlyhaní. Najprv sa na niekoľko dní úplne vytratil a teraz rozohral nebezpečnú hru.

Na facebooku zverejnil video, v ktorom sa ľudí pýta: „Som osobne presvedčený, že ak by sme dnes Sputnika na Slovensku k dispozícii mali, tak milióny ľudí by sa ním zaočkovať dali. Aký názor máte vy?“ Odhliadnuc od toho, že je to sugestívna otázka (premiér najprv vysloví svoj názor a potom položí otázku), celé je to fraška.

Premiér v sebe nezaprie milovníka priamej demokracie. Treba mu však pripomenúť, že tak ako v referende nie možné riešiť niektoré zásadné otázky (rozpočet a ľudské práva), ani žiadna facebooková diskusia nemôže nahradiť kvalifikovaný názor vedcov. A tým sa dostávame k jadru celého problému.

To, že Sputnik nie je schválený EMA a Slovensko by ním začalo očkovať, prináša aj ďalší problém. Doteraz šírili nedôveru voči vakcínam len konšpiračné weby a antivaxeri. Mnohí ľudia sa preto báli vedľajších účinkov vakcín, hoci už boli oficiálne schválené. S rastúcim počtom zaočkovaných začala dôvera pomaly rásť. Čo by s dôverou ľudí asi tak urobil neschválený Sputnik?

Keď odborný časopis Lancet na začiatku februára zverejnil štúdiu, podľa ktorej účinnosť vakcíny Sputnik v tretej a poslednej fáze klinických testov dosiahla 91,6 %, táto správa mnohých ľudí nepochybne potešila (vrátane autora týchto riadkov). Isté pochybnosti síce vyvolal zoznam vedcov, v ktorom figurovali iba ruské mená, ale človek si povedal, čert to ber, ďalšia vakcína znamená, že budeme skôr slobodní.

Koho by v tom okamihu napadlo, že Rusko ani len nepožiadalo Európsku liekovú agentúru (EMA) o registráciu a že Rusi nie sú ani len v počiatočnej fáze priebežného posudzovania!

Človeku môže byť v princípe jedno, odkiaľ vakcína pochádza. Ak by ju dokázali vyrobiť trebárs aj domorodci na ostrove Papua-Nová Guinea a bola by schválená EMA, tak sem s ňou! Lenže robiť z vlastných občanov „pokusných králikov“ je nezodpovedné.

Stačí sa pozrieť do samotného Ruska. Dalo by sa očakávať, že ruskej vakcíne bude dôverovať najmä hlava štátu. Nie každá krajina disponuje kapacitami na vývoj takéhoto sofistikovaného výrobku. Lenže Putin sa nielenže nedal zaočkovať, ale minulý týždeň vyhlásil, že on sa pred kamerami nebude „hrať na opičku“ a ruský prípravok si po konzultácii s lekármi dá aplikovať možno až na konci leta alebo začiatkom jesene. Aj z toho je možné usúdiť, že Sputnik nie je stále poriadne klinicky overený, inak by si ruská propaganda nedala takúto príležitosť ujsť.

To, že Sputnik nie je schválený EMA a Slovensko by ním začalo očkovať, prináša aj ďalší problém. Doteraz šírili nedôveru voči vakcínam len konšpiračné weby a antivaxeri. Mnohí ľudia sa preto báli vedľajších účinkov vakcín, hoci už boli oficiálne schválené. S rastúcim počtom zaočkovaných začala dôvera pomaly rásť. Čo by s dôverou ľudí asi tak urobil neschválený Sputnik?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Vladimir Putin #vakcína #Sputnik V #Rusko #Igor Matovič
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku