Napokon aj z medzinárodných porovnaní vyplýva, že Slovensko má o 14 % viac policajtov ako zvyšné krajiny V4 a oproti starým členským štátom Európskej únie (EÚ-15) dokonca až o 21 %.
Kľúčové je však niečo iné. A to, či ľudia polícii dôverujú. Či ju vnímajú ako inštitúciu, ktorá občanom naozaj pomáha a chráni ich, alebo ako skorumpovaný orgán, ktorého príslušníci zneužívajú svoje postavenie a nedostatočne vyšetrujú citlivé kauzy.
A z tohto pohľadu Policajný zbor nevychádza veľmi dobre. Podľa výsledkov minuloročného Eurobarometra Policajnému zboru dôveruje menej ako polovica občanov Slovenska (46 %), čo potvrdzujú aj domáce prieskumy (napr. Median, február 2023, 43 %).
Oproti situácii pred 20 rokmi, keď polícia patrila k najnedôveryhodnejším inštitúciám u nás (neverilo jej ž 66,7 percenta občanov!), sa jej dôveryhodnosť postupne zlepšuje, no oproti priemeru EÚ (70 %) je stále na veľmi nízkej úrovni.
Jedna vec je snaha odpolitizovať výber ľudí do vedúcich funkcií, čo sa aj postupne deje, no ešte dôležitejšie sú „každodenné“ skúsenosti občanov s políciou. A tie sú často rôzne…
Navyše jedna kauza, ktorá sa objaví v médiách, dokáže poškodiť imidž polície tak, že ani činy stoviek obetavých policajtov túto napáchanú škodu potom nedokážu odčiniť.
Preto je dôležité dohliadať nielen na kvalitné obsadzovanie policajného zboru, ale v dnešnej digitálnej dobe je nutné prezentovať pozitívne výsledky práce polície na sociálnych sieťach, čo sa polícii celkom darí