Odvykanie od koruny

03.01.2009 11:51

S eurom sa väčšina občanov Slovenska už zoznámila na dovolenkách, v eurobalíčkoch alebo vďaka mediálnej kampani. Prvé dni nového roku však predstavujú aj obdobie, keď v rukách predávajúcich a kupujúcich obiehajú obe meny súčasne. A keď sa šestnásťročné spolužitie so slovenskou korunou stáva minulosťou.

Znamená to zvýšené nároky na obchodníkov – riziko, že sa pomýlia, alebo narazia na falzifikáty. Alebo že platenie bude prebiehať pomaly, a tak napríklad vodiči autobusov naďalej radšej vydávajú slovenské koruny a nie eurá. Viaceré obchody zatiaľ radšej nechali spustené rolety a zamknuté brány.

Zákazníci si zasa musia privykať na nové cenové relácie. Už neplatí vžitá predstava, že pivo v krčme je za dvacku a obed v jedálni za stovku. Je deväťcentový tringelt veľa alebo málo?

Odvykanie od slovenskej koruny ešte chvíľu potrvá, veď prvý deň v roku ňou platilo vyše 90 percent kupujúcich. Možno sa občania s novou menou tesnejšie zžijú vo chvíli, keď im v eurách nabehne prvá výplata alebo dôchodok. Vtedy si povzdychnú, či v korunách, alebo eurách, stále je to menej, ako by potrebovali.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku