Hala bez otca

15.03.2009 15:40
Jozef Poštulka
Jozef Poštulka Autor:

Uhádnuť jeho meno by asi bola ťažká kvízová otázka. O Bratislavčanoch jeho rangu sa totiž nepíše. Médiá ani neráčili spomenúť, že vo štvrtok mal pohreb. Žiaľ. Špičkový statik tomuto mestu zanechal napríklad športovú halu na Pasienkoch. Stavbu s unikátnou lanovou strechou v tvare hyperbolického paraboloidu, ktorá ani po polstoročí od vzniku nestráca na príťažlivosti.

Rodák z Českej Třebovej, v roku 1950 patril k prvým absolventom stavbárčiny na bratislavskej technike. V Bratislave už zostal natrvalo. Aby tu vyprojektoval vyše sto ďalších lanových striech. Aj pre exotické krajiny ako Čína, Afganistan či Južná Kórea.

Svoju pečať dal aj olympijskému štadiónu v Mníchove. Ľudia od fachu dobre poznajú jeho ľahké oceľové nosníky, zvané „poštulkáče“. Bol autorom siedmich vynálezov. Keď ho za normalizácie bonzol kolega, vraj v roku 1968 „nedovolene podnikal“, odsedel si štyri roky natvrdo vo väzení. No aj tam si žiadal priniesť rysovacie „nádobíčko“. A celý čas projektoval.

Exaktné výpočty príliš neuznával. Mal však úžasný statický cit, ktorý mu dovolil „lajsnúť si“ takmer čokoľvek. A, mimochodom, nádherne „ťahal“ moravské pesničky, aj v druhom hlase.

Inak, ten vzácny Bratislavčan sa volal Jozef Poštulka. Odišiel vo veku 86 rokov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

199,99
Amore červené ruže Grand

Amore červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk