Jazykový zákon je zakliaty. Klamstvami

17.12.2009 06:00
jazykový zákon, bilbord
Jazykový zákon prekáža hlavne Strane maďarskej koalície. Autor:

Slovenský jazykový zákon je zakliata téma. Nech Slovensko spraví čokoľvek, Maďari sa tvária pobúrene. Neprávom.

Tentoraz ich dokonca poburuje to, čo sami žiadali – zásady vlády, konzultované s komisárom OBSE a zástupcami maďarskej menšiny. Dohodli sa na tom premiéri Fico a Bajnai. Začiatkom decembra si však maďarská vláda zmyslela, že zásady nechce. Rozhodla sa pre návrat k tvrdej línii. Nijaký výklad, nijaký zákon o štátnom jazyku. Budapešť žiadala ďalšie rokovania. Ďalší odklad. A ďalšie medzinárodné posudky (keďže OBSE ju sklamala).

Slovensko, pochopiteľne, novú blokádu jazykového zákona odmietlo. Vláda mala problém uzavrieť do konca roka. A aj ho uzavrela. V spolupráci s OBSE. Zákon je od začiatku v súlade s medzinárodným právom. A zároveň je celkom legitímny. Menšiny nemajú len práva, ale aj povinnosti. Napríklad povinnosť používať štátny (slovenský) jazyk tam, kde je to nutné (pre dorozumievanie). Princíp dvojjazyčnosti sa týka hlavne úradov a škôl, nie bežných ľudí z juhu. Pre nich sa prakticky nič nezmení.

Maďarskí politici to, samozrejme, veľmi dobre vedia. Akurát to nemôžu priznať. Celý rok kŕmili maďarskú a medzinárodnú verejnú mienku klamstvami, výmyslami a obludnými hlúposťami. Slovenskí Maďari sa vraj nesmú dorozumievať v maďarskom jazyku (Pataki). Matka v nemocnici vraj nesmie utíšiť svoje dieťa v materčine (europoslanci). Pacient vraj musí hovoriť so svojím lekárom iba po slovensky, ľuďom vraj hrozia pokuty, ak budú v úradnom a verejnom styku hovoriť po maďarsky (Csáky, Bugár)… Toto všetko sú nehorázne klamstvá, ktoré medzi Maďarmi vyvolali protislovenskú hystériu. Nespravodlivo. Ale cielene.

Slovenská vláda mala len dve možnosti. Mohla opäť ustúpiť pod tlakom klamstiev a výmyslov. Teda pod tlakom vykonštruovanej kampane, ktorá s podstatou veci (zákonom) nemá nič spoločné. Alebo mohla jazykový zákon udržať pri živote. A riskovať ďalší diplomatický konflikt.

Vláda si vybrala druhú možnosť. Pretože tá prvá by bola nepoctivá. A rovnako riskantná.

Veľká časť maďarských politikov trpí chronickou fantómovou bolesťou. A nové ústupky Maďariča by ju určite neutíšili. Presunula by sa na iné „miesto“.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku