Orbán má kuriózny problém: 57 percent

25.03.2010 07:34
Viktor Orbán
Predseda strany Fidesz Viktor Orbán Autor:

Necelé tri týždne pred voľbami vyzerá maďarská politika neuveriteľne drsne. Podpora extrémistov z Jobbiku narástla na 18 percent. Socialisti sa potácajú na hranici 20 percent. A Orbánov Fidesz rieši naozaj kurióznu "hrozbu". Pokles podpory pod 60 percent (na 57).

Sumár: tvrdí nacionalisti (Fidesz) spolu s tvrdými extrémistami (Jobbik) pokrývajú takmer 80 percent maďarskej politiky. Maďarský nacionalizmus vyrástol do obludných rozmerov.

Nech už maďarské voľby nakoniec dopadnú akokoľvek, je isté, že „maďarský problém“ sa stane jednou z dominantných tém slovenskej kampane. A tentoraz celkom oprávnene. Maďarská politika nevyzerá len drsne. Vyzerá nebezpečne. Pre susedné krajiny. Pre strednú Európu. A možno aj pre EÚ.

Po prvé, maďarskí radikáli prelomili tabu a celkom otvorene priznali ciele: revíziu Trianonu, sebaurčenie pre menšinových Maďarov, referendá, rozšírenie maďarských štátnych hraníc, budovanie silnej armády… Títo extrémisti pritom už nie sú len kdesi na okraji politiky. Stáva sa z nich národné hnutie so silnou podporou. 18 percent pre Jobbik je vážne varovanie. Len na porovnanie, je to o tretinu viac, ako má slovenský „líder opozície“ (SDKÚ).

Po druhé, Orbánov Fidesz má podobné politické ciele. Akurát ich skrýva do kultivovanejšej politiky. A zrejme aj účinnejšej. Orbán je skúsený politik so slušnou medzinárodnou podporou. Vie, že na presadenie svojich cieľov bude potrebovať silných spojencov. A možno sa ich jedného dňa dočká. Ak sa po Maďarsku presadia konzervatívne národné sily aj v Rakúsku, Nemecku…

A po tretie, o niečo menšie, ale veľmi nepríjemné problémy vyskočia už v dohľadnom čase. Fidesz chce hneď po voľbách presadiť štátne občianstvo pre všetkých menšinových Maďarov. Aby mal dosah na 15 miliónov voličov. Neskôr sa dá očakávať napadnutie Benešových dekrétov na Európskom súdnom dvore. Potom pretváranie Fóra poslancov Karpatskej kotliny na komoru maďarského parlamentu – keď už budú mať menšinoví Maďari dvojaké občianstvo a právo voliť, prečo by nemali mať aj právo byť volení…

Áno, je len otázka času, kedy bude slovenská politika opäť pod sústavným tlakom maďarskej. S tým, že pomery síl už vôbec nemusia byť vyrovnané.

Pretože maďarské národné strany úspešne mobilizujú sily a vedia, čo chcú. Na rozdiel od slovenských, ktoré silu a oddanosť národnej veci len predstierajú.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku