Hrdina a vrah

06.08.2010 09:14
Milan Paumer, Mašínovci, Česko, pohreb
Stovky ľudí sa rozlúčili s členom odbojovej skupiny bratov Mašínovcov Milanem Paumerom. Autor:

V Poděbradoch pribudol hrob, o ktorom si v Česku jedni myslia, že doň pochovali hrdinu a druhí sa nazdávajú, že na cintoríne leží vrah. Nebožtík Milan Paumer bol členom známej skupiny bratov Mašínovcov, ktorej sa v roku 1953 podarilo prebiť sa na Západ.

Kľúčová otázka znie, či bol Paumer hrdina, alebo vrah. Nekonkrétna, povrchná odpoveď môže znieť, že iba jedno z toho, lebo predsa dva protichodné prívlastky sú nezlučiteľné. Konkrétna, a pritom nie alibistická odpoveď môže vyzerať tak, že Paumerov útek sa spája s obidvoma slovami. Zachoval sa ako hrdina, keď sa rozhodol prebehnúť na stranu slobody a zároveň ako člen vražednej skupiny, ktorá si splnila svoj sen za každú cenu.

Český premiér Petr Nečas hovoril na pohrebe len o jednom rozmere Paumera. Úplne by sa dalo súhlasiť, keby išlo o útek väzňa z nacistického koncentráku. Nechajme však už nebožtíka na pokoji. Jeho príbeh je predovšetkým svedectvom o pomeroch v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Svedectvom, že život v komunistickom Československu bol vtedy značne o mŕtvolách. O vraždách, ale aj o iných, jasných hrdinoch, ktorí tu zostali žiť, lebo odvážne túžili po slobode priamo v rodnej krajine.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
25,99
Perla modré irisy

Perla modré irisy

56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk