Za toto sa mi ospravedlníš!

Keďže Nemecko je hlavným obchodným partnerom Slovenska, stretnutie Ivety Radičovej s Angelou Merkelovou mohlo vyzerať úplne inak. Mohla to byť rutinná schôdzka, na ktorej by sa diskutovalo o prehlbovaní obchodných vzťahov a podobne. Mohla, ale nebola.

26.08.2010 08:17
debata (153)

Po tom, čo Slovensko odmietlo pomoc Grécku, musela premiérka Radičová v rezidencii nemeckej kancelárky prežrieť aj konštatovanie, že keby sa vláda po voľbách nezmenila, vyzeralo by to inak.

Veľmi si nepomohla ani svojimi vyjadreniami pre nemecké médiá, že bude žiadať od Európskej únie „oficiálne ospravedlnenie“ za to, ako zhodnotila rozhodnutie slovenského parlamentu. To už hlavou krútil aj redaktor denníka Die Welt Hans-Jörg Schmidt.

Ak ide Radičovej o zviditeľnenie, tak v uplynulých týždňoch naši vládni predstavitelia urobili pre to maximum. Potrebujú sa vari strápňovať ešte viac? O nič lepšie však neboli ani Radičovej vyjadrenia pre konzervatívny Frankfurter Algemaine Zeitung. Slová o tom, že v únii nie je možné rozdeľovať krajiny na mocných „veľkých bratov“ a satelity, a tým nepriame prirovnávanie Bruselu k Moskve, sú hodné rečníka na nejakom obskúrnom euroskeptickom fóre, ale nie premiérky Slovenska.

Doteraz to bola ona, kto hasil napätie, preto by sa mala naučiť vážiť svoje slová aj v zahraničí. Nech nie sme druhým na posmech.

153 debata chyba